2021 için Ekip İşbirliği Yazılımı Kılavuzunuz

Deneyimli proje yöneticileri, etkili işbirliğinin her başarılı projenin merkezinde olduğunu bilir. Bu, özellikle çoğu muhtemelen uzaktan çalışan düzinelerce ekip üyesini içeren daha büyük projeler üzerinde çalışırken geçerlidir.


Tüm bu kaynakları koordine etmek ve müşterilerle ve kilit dış paydaşlarla etkili bir şekilde iletişim kurmak, proje yönetiminin büyük bir parçasıdır. Güzel haber ne mi?


Aralarından seçim yapabileceğiniz, ciddi anlamda yetenekli bazı ortak çalışma yazılımı seçeneklerine sahipsiniz. İşin zor kısmı aslında hangisinin sizin ve ekibiniz için en iyi olduğuna karar vermektir. İşte biz burada devreye giriyoruz.


Bu makale size ekip işbirliği yazılımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek ve şu anda piyasada bulunan 15 öncü yazılım çözümüne derinlemesine bir bakış sağlayacaktır. Sonunda, bir sonraki projeniz için hangi ortak çalışma yazılımını kullanacağınızı tam olarak bileceksiniz. Hadi başlayalım!


Başlamadan önce: işbirliği yazılımı nedir?

İşbirliği yazılımı, ekiplerin işlerini daha verimli bir şekilde yapmak için daha etkili bir şekilde iletişim kurmalarına ve birlikte çalışmasına yardımcı olmak için tasarlanmış her türlü yazılım veya uygulamadır.


Elbette bu, ağı oldukça geniş bir alana yayar ve birçok farklı türde ekip işbirliği yazılımı vardır.

Ve aslında bu iyi bir şey. Sayısız farklı türde proje üzerinde çalışan, kelimenin tam anlamıyla binlerce farklı ekip var. Yani rekabet yoğun. Ancak bu aynı zamanda, işbirliği yazılımı dünyasının büyük bir alıcı pazarı olduğu anlamına gelir.


İşbirliği yazılımı nasıl çalışır?

Belirli bir ortak çalışma yazılım platformunun yolu, nihayetinde aracın kendisine bağlıdır.


Bununla birlikte, çevrimiçi bir ortak çalışma aracında bulacağınız (ve ihtiyaç duyacağınız) birkaç ortak özellik vardır:


1. Anında mesajlaşma

Ekibinizdeki herhangi birine anında mesaj gönderebilmek, günümüz ekiplerinde bir beklenti haline geldi. E-posta iletişimleri bile tarihli kabul edilir. İşbirliği araçları genellikle size grup ve bire bir mesajlaşmanın yanı sıra belirli kanal veya etiket tabanlı mesajlaşma sağlar.


Örneğin, monday.com, mesajlaşmanın yanı sıra, e-postaları ve dahili ağ gereksinimini azaltmak için bağlam içi bildirimler sunar:


2. Video konferans

İster sanal bir toplantı planlıyor olun, ister bir ekip üyesiyle anında sohbet etmeniz gerekiyor olsun, video konferans olmazsa olmazdır.


3. Belge paylaşımı

Bazı platformlar belge yüklemelerine izin verir ve birçoğu size Google Dokümanlar gibi bulut tabanlı dosyalara bağlantı ekleme olanağı verir.


4. Proje planlama ve takip araçları

Bazı platformlar tamamen iletişime odaklanırken diğerleri planlamaya odaklanır. Aşağıdakileri içeren farklı görünümler gibi proje planlama ve takip araçlarıyla muhtemelen her ikisinin bir birleşimini isteyeceksiniz:

  • Kanban panoları

  • Gantt grafikleri

  • Zaman çizelgeleri

  • Takvimler

  • Tablolar

(monday.com'da bunların hepsi ve ayrıca üç tane daha var).


5. Raporlama ve gösterge panoları

Projenin ilerleyişini hızlı bir şekilde kontrol edebilmek ve üst düzey yönetim ekipleri için haftalık veya aylık raporlar oluşturmak isteyeceksiniz, bu nedenle bu süreçleri basitleştirebilecek bir işbirliği aracı arayın.


6. Paylaşım izinleri

Harika ekip işbirliği araçları, paylaşım ve erişim izinlerini bireysel olarak ayarlamanıza olanak vererek, hassas verilerden ödün vermeden paydaşlar ve çalışanlar arasında iletişim sağlamanıza olanak tanır.