Akıllı Sanal Asistanların Markanıza Sunacağı 4 Fayda

Güncelleme tarihi: 31 Oca

Gelişmiş Makine Öğrenimi (ML) ve Doğal Dil Anlayışının (NLU) gücünden yararlanan Akıllı Sanal Asistanlar, sıradan bir sohbet robotunun çok ötesinde bir kapsam ve karmaşıklıkla, Konuşmalı Yapay Zeka teknolojisinin en yeni ürünlerinden biridir.


Akıllı Sanal Asistan (IVA), bir kullanıcının amaçlarını ve tercihlerini tam olarak anlamak, müşteri ihtiyaçlarını kapsamlı bir şekilde karşılamak ve her etkileşimden öğrenerek zaman içinde performansı iyileştirmek için derin alan bilgisine sahiptir. Bir sanal asistanın gelişmiş yetenekleri, otomasyonun ve gelişmiş müşteri deneyiminin garantili sonuçlar olduğu anlamına gelir. Akıllı Sanal Asistanları kullanan markalar, böylelikle asıl odaklarının olması gereken yerde, yani yatırım getirisi olmasını sağlayabilir.


Sanal Asistanlar, farklı sektörlerden markalar için oldukça etkili ve çok önemli bir müşteri etkileşim aracıdır. Peki avantajları nelerdir? Markaların IVA çözümlerinin dağıtımından elde edebileceği dört temel faydayı derinlemesine inceleyelim.


1. Akıllı Sanal Asistanlar Üretkenliği ve Verimliliği Artırır


Akıllı Sanal Asistanlar, bir markanın iletişim merkezinin veya müşteri hizmetleri departmanının üretkenliğini ve verimliliğini önemli ölçüde artırır. Üstün NLU ve ML yetenekleri sayesinde, sanal asistanlar bir müşterinin niyetini hızlı ve doğru bir şekilde tespit edebilir ve müşterinin gereksinimlerini yerine getirmek için gerekli görevi yerine getirebilir - böylece ilk temas çözümü olasılığını önemli ölçüde artar.


Sanal Asistanlar ayrıca, insan müdahalesine gerek kalmadan birinci ve ikinci seviye sorgularının yaklaşık %80'ine hızlı bir şekilde yanıt verebilir. Bu, müşteri destek personellerinin artık daha karmaşık müşteri sorunlarını çözmeye odaklanabileceği ve üretkenliklerini önemli ölçüde artırabileceği anlamına gelir.


2. Maliyetleri Düşürür ve Gelirleri Artırır


Akıllı Sanal Asistanlar, rutin sorgular ve SSS olan müşteri sorgularının büyük çoğunluğunu otomatikleştirerek, markaların insan temsilcilerine bağımlılığını önemli ölçüde azaltır. Böylece markalar, personel maliyetlerini denklemden çıkararak müşteri destek kapasitelerini artırmak için sanal asistanları kullanabilir. Dahası, sanal asistanlar ek maliyet olmadan daha yüksek hacimli etkileşimlerin üstesinden gelebildiğinden, kişi başına operasyonel maliyet de önemli ölçüde azalır.


Bir sanal asistanın insan konuşmasını taklit etme ve ilgi çekici bir müşteri deneyimi sağlama yeteneği, bir marka için ölçülebilir olumlu sonuçlar da sağlar. Akıllı sanal asistanlar, web sitesi dönüşüm oranlarını önemli ölçüde artırabilir. Bir müşterinin ne istediğini belirleyecek ve bu gereksinimleri karşılayan ürünleri / hizmetleri tanıtacak zekaya sahiplerdir. Bir müşterinin geçmişteki davranışını analiz edebilir ve ek satış ve çapraz satışı artırması muhtemel fırsatları tam olarak belirleyebilirler. Sonuç olarak, bir sanal asistan çözümünün uygulanması, müşteri yaşam süresi değerinde ve hatta yıllık şirket gelirlerinde katkıda bulunabilir.


3. Gerçek Bir Çok Kanallı Deneyim Sunar


Akıllı Sanal Asistanlar, markalar tarafından web siteleri, uygulamalar, Facebook Messenger, WhatsApp, iMessage, Alexa, Google Assistant gibi çeşitli platformlarda kullanılabilir.


Bu omni-channel (çok kanallı mevcudiyet), markaların tercih ettikleri platformlarda müşterilere sunulmasını sağlayarak müşteri katılımını önemli ölçüde artırır. Dahası, akıllı sanal asistanlar kanallar arasında bağlamı koruma yeteneğine sahiptir. Örneğin, bir müşteri bir kanalda bir markayla sohbet başlatabilir ve başka bir kanalda kaldığı yerden devam edebilir. Bu, müşterilerin kendilerini tekrarlamak zorunda kalmadığı için daha iyi müşteri deneyimine yol açar.


4. Müşteri Bağlılığı Oluşturmaya Yardımcı Olur


Bir PwC raporunun ortaya konduğu üzere, tüketicilerin yaklaşık %80'i olumlu müşteri deneyiminin en önemli unsurlarının hız, rahatlık, güler yüzlü hizmet ve bilgili yardımı olduğunu düşünüyor.


Akıllı Sanal Asistanlar, markaların tüm bu özelliklere sahip olmasına yardımcı olabilir. Müşteri sorunlarını hızla çözebilirler ve müşterinin tercih ettiği kanaldan erişilebilirler - böylece hız sağlar ve rahatlığı en üst düzeye çıkarır. Bir markanın CRM sistemi veya diğer sistemler ve veri tabanları ile entegre edilerek müşterilere etkin bir şekilde yardımcı olmak için bilgi tabanı sağlarlar. Ayrıca, insan konuşmasını etkin bir şekilde taklit etme, dillerini ve üsluplarını bağlama göre uyarlama, böylece yardımcı bir müşteri destek temsilcisi veya satış asistanı rolünü ikna edici bir şekilde oynama becerisine sahiptirler.


Hızlı, verimli ve kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sunarak, Akıllı Sanal Asistanlar müşteri katılımını ve elde tutmayı artırabilir ve bu sayede zaman içinde kalıcı müşteri bağlılığı oluşturabilir.


İleriye bakmak


Akıllı Sanal Asistanlar kesinlikle yıllar içinde uzun bir yol kat etti ve teknolojinin geleceği daha da heyecan verici olasılıklarla dolu - yapay zeka araştırmacıları asistanların duygusal zekasını geliştirme olasılığını inceliyor. Akıllı Sanal Asistanlar, yalnızca müşterilerin ne istediğini değil, etkileşim anında nasıl hissettiklerini anlama becerisiyle, müşterilere daha da ilgi çekici ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilecek - hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelecek markaların müşteri katılım çabalarını daha da yükseğe taşımasına yardımcı olacak!


Akıllı Sanal Asistan teknolojisi, müşterilerin aradıkları bilgileri ve ürünleri bulmasını sağlayarak çok daha iyi bir self-servis deneyimi sağlar. Bu süreç, maliyetleri düşürmeye yardımcı olur ve müşteri destek temsilcilerinin insan müdahalesi gerektiren daha karmaşık müşteri sorunlarına odaklanmalarını sağlar. Zendesk, Akıllı Sanal Asistan teknolojisinden binlerce entegrasyona kadar müşteri hizmetlerinizi bir adım öteye taşıyacak tüm araçlarla donanmış bir CRM aracıdır. Zendesk'in algısal arayüzü, yardım masası ve servis temsilcilerinin deneyimleri göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır, bu da müşteri ile işletmeniz arasında güçlü bir ilişki kurulmasını sağlar. Siz de Zendesk ile Akıllı Sanat Asistanınızla tanışın ve müşterilerinize son teknoloji bir hizmet sunun!


22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör