Amaç ve hedef: aradaki fark nedir?

Amaç ve hedef terimleri arasındaki fark nedir?


Eşanlamlı olduklarını düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Çoğu insan bunu düşünüyor - gerçeği fark etmeden önce biz de dahil. Açık olmak gerekirse, bunlar aynı şey değildir ve bunları birbirinin yerine kullanmamalısınız.


Peki bu neden önemlidir?


Çünkü proje yönetiminde netlik her şeydir.


Bu makalede, amaç ve hedef kelimeleri arasındaki farkı belirlemenin ötesine geçeceğiz. Size rekor sürede projenizi fikirden istenen sonuçlara götürmek için daha akıllı hedefler belirlemeyi ve teknolojiden nasıl yararlanacağınızı göstereceğiz.


Amaç ve hedef: fark nedir?


Amaçlar belirsizdir.


Bir amaç, bir projenin ne başarması gerektiği konusunda üst düzey bir bağlam sağlar. Tipik olarak, şirket hedefleri ve misyon beyanı ile uyumludur.


Basitçe söylemek gerekirse, amaç istediğiniz sonuç anlamına gelir. Proje yönetiminde, yeni bir projeye veya iş planına başlarken müşterinize veya patronunuza soracağınız ilk soru budur.


Amaçlar, projeniz için pusula görevi görür. Takımdaki herkes amacı anlarsa, belirli bir eylemde bulunurken bunu akıllarında ön planda tutabilirler.


Amaçlar hayatın önemli bir parçasıdır, ancak yalnızca nihai sonuçlara hitap ederler. Başarıya nasıl ulaşacağınızı size söylemezler. Bu nedenle, amaçlarınıza ulaşmak istiyorsanız, onları hedeflerle eşleştirmek en iyisidir.

Örneğin amacınız kullanıcı deneyimini geliştirmek ise, kullanıcıların yüksek profilli içeriğe üç tıklama veya daha az bir sürede ulaşması hedefiniz olabilir.


Hedefler spesifiktir.


Genel amaca ulaşmak için ekibinizin neyi (ve nasıl!) yapması gerektiğini açıkça tanımlarlar.


Hedefler, somut ürünleri, sonuçları ve teslimatları tanımladıkları için projenin teslimini kolaylaştıran mikro bağlam sağlar. Örneğin, amacımız bir insanı Mars'a götürmekse, bazı hedefler şunlar olabilir:

  • Görevi 2025'e kadar tamamlamak

  • Astronotları güvenli bir şekilde Dünya'ya döndürmek

  • Analiz için Mars tozu ve kayalarının toprak örneklerini toplamak


Smart Metoduyla Hedef Belirlemek

Yapıdan bahsetmişken, hedefleri belirlerken yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, hedeflerinize özel, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı hale getirerek hedeflerinize daha fazla niyet sağlayan Smart metodunu kullanmaktır.


Smart metodu sayesinde ekibiniz, herhangi bir amaca ulaşmak veya istenen sonucu karşılamak için tasarlanmış etkili ve somut bir eylem planı oluşturabilir. Smart metoduyla belirlene bir hedef 5 özelliğe sahiptir: Spesifik (specific), Ölçülebilir (measurable), Ulaşılabilir (attainable), Alakalı (relevant) ve Zaman sınırlı (time-bound). Bu özellikleri yakından inceleyelim.


Spesifik

Spesifik olmak, istediğiniz şey söz konusu olduğunda daha az belirsizlik ve daha fazla yönlendirme anlamına gelir.


İdeal olarak, hedefiniz o kadar spesifik olmalıdır ki, onu okuyan herhangi biri onu istediğiniz şekilde yorumlayacaktır. Görevinize veya eyleminize belirginlik katmak için sayılar, istatistikler ve son tarihler eklemek iyi bir fikirdir.


Ölçülebilir

Ölçülebilir bir hedef, "Beklentileri karşıladığını nasıl anlarsınız?" sorusuna yanıt verir. Kalite, miktar, maliyetler, zaman dilimleri veya sıklık gibi bazı erişilebilir terimler kullanarak hedefinizi tanımlar.


Ölçülebilir hedefler, ilerleme kaydedip kaydetmediğinizi bilmenizi sağlar. Tanımlanmış bir standarda göre karşılaştırma yapmayı veya değerlendirmeyi kolaylaştırır.


Yine, sayılar burada her şeydir. Raporlara, gösterge tablolarına ve/veya belirli bir KPI'ya sahip olmak, ilerlemenizi izlemeyi ve paydaşlara rapor vermeyi (özellikle amacınıza ulaştığınızda ve her şeyi gözden geçirmek istediğinizde) kolaylaştırır. Örneğin, bir sıklık ölçümü günlük veya haftalık olarak çalıştırılabilir.


Ulaşılabilir

Ulaşılabilir şu soruya yanıt verir: "Ekibiniz bunu insanlara, kaynaklara ve zaman dilimine göre yapabilir mi?"


Ulaşılabilir olmak, gerçekçi beklentiler ile tatmin arasındaki dengeyi sağlar. Kendinize meydan okumak iyidir, ancak aşırıya kaçmak istemezsiniz. Ekibinizi ve paydaşlarınızı mutlu etmek arasında bir denge kurmalısınız.