Başarılı bir Sosyal Medya Pazarlaması için Taktikler

Sosyal medya platformları için pazarlamayla ilgili sorun, iş hacmidir. Topluluk yanıtlarını takip etmeye ve performansı izlemeye çalışırken birden fazla platform için içerikle uğraşmak zorundasınızdır. Bu nedenle ileriye dönük olmanız gerekir - hedefli kampanyalar planlayın ve basit işleri olabildiğince otomatikleştirin. Bu makalede sizlere monday.com hizmetlerinin desteğiyle sosyal medya pazarlamanızı nasıl başarılı bir şekilde yönetebileceğinizi açıklayacağız.


Sosyal medyada pazarlama yapmak neden bu kadar önemli?

İnsanların günde yaklaşık 2,5 saatini sosyal medyada geçirdiğini düşündüğünüzde, sosyal platformların büyük bir pazarlama fırsatı sunduğu oldukça açık.


Sosyal ağlar başlangıçta arkadaşlar ve aileleriyle bağlantı kurmak için tasarlanmışken, artık alışveriş yapanların yeni markaları keşfetmeleri ve şirketlerle çevrimiçi etkileşimde bulunmaları için bir merkez haline geldi.


Sosyal medya pazarlamacılarının %86'sına göre, sosyal platformlar marka bilinirliğini artırıyor.Ancak, sosyal medya pazarlamacılığının sunduğu tek şey marka bilinirliğini değildir. Sosyal medya pazarlamacılarının %78'i sosyal medya pazarlamasının trafiği artırdığını söylerken, %67'si daha fazla potansiyel müşteri oluşturmalarına yardımcı olduğunu kabul ediyor.


Bunların hepsi oldukça yaygın bilgilerdir. Sosyal medya pazarlaması, uzun yıllardır en iyi pazarlama stratejisi olarak kullanılmaktadır.


Ancak işler değişmeye başlıyor.


Artık Facebook ve Instagram gibi platformlar, markaların doğrudan sosyal ağdan satış yapmasını sağladığına göre, sosyal medya pazarlamacılarının %59'u, sosyal medya için pazarlamanın doğrudan satışları artırdığını iddia ediyor.


Bu bağlamda, iyi düşünülmemiş bir sosyal medya stratejisi, boşa para dökmek gibidir. Analiz ve davranışsal hedeflemeye dayalı sağlam bir sosyal medya pazarlama stratejisi olmadan, kârınızı artırma fırsatlarını kaybedersiniz.


Hedefleri karşılayan, tutarlılık sağlayan ve performansından öğrenen iyi yönetilen bir sosyal medya stratejisine ulaşmanın tek yolu monday.com gibi sofistike bir Çalışma İşletim Sistemi kullanmaktır.


Neden? Çünkü kampanyalarınızı analiz etmek, planlamak, otomatikleştirmek ve izlemek için merkezi bir sosyal medya aracı olmadan her şeyi yönetmek adeta bir kabus gibidir.


Başarılı sosyal medya pazarlaması nasıl oluşturulur?

Bir sosyal medya kampanyasının ölümü, kötü yönetim şeklinde gelir. Kampanya planlama, oluşturma, dağıtım ve analizin üstesinden gelemiyorsanız, pazarlama hedeflerinize ulaşmakta zorlanacaksınız.


Sosyal medya pazarlaması yapıyorsanız, işte tüm platformlarda 4 adımda en yüksek yatırım getirisini elde etmenin yolları:


1. Hedef kitlenizi analiz edin

Müşteriler, markaların ihtiyaçlarını tahmin etmelerini ve bu gereksinimleri karşılamaya yardımcı olacak özel öneriler sunmalarını bekler. Markanız bunu başaramazsa rekabetin gerisinde kalır.


Peki izleyicilerinizin ne istediğini nasıl anlarsınız? Elbette onları takip ederek - sonuçta bu sosyal medya. Hedef kitlenizin satın alma alışkanlıklarını ve motivasyonlarının kaynağına ulaşmak için alıcı onlar gibi düşünmeniz gerekir. Özelliklerini, ilgi alanlarını ve davranışlarını anlamanız gerekir.


Pazarlamacıların %63'ü, sosyal medya analiz verilerini (kitlelerinin nasıl davrandığını gösteren veriler) araştırarak sosyal medya pazarlama stratejilerini güçlendiriyor. Kitlenizin davranışını analiz etmek için sosyal medya ve Facebook reklam kampanyası verilerinizi monday.com'a aktarabilirsiniz.

Kitle verilerini modelleyerek, hedef kişilerinizin nerede toplandığını, en çok nerede, neyle ve ne zaman etkileşim kurduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.


Bu, nerede ve ne zaman yayınlanacağının yanı sıra üretilecek içerik türünü belirlemeyi çok daha kolay hale getirir.


2. Kampanyalarınızı planlayın