Başarılı bir Sosyal Medya Pazarlaması için Taktikler

Sosyal medya platformları için pazarlamayla ilgili sorun, iş hacmidir. Topluluk yanıtlarını takip etmeye ve performansı izlemeye çalışırken birden fazla platform için içerikle uğraşmak zorundasınızdır. Bu nedenle ileriye dönük olmanız gerekir - hedefli kampanyalar planlayın ve basit işleri olabildiğince otomatikleştirin. Bu makalede sizlere monday.com hizmetlerinin desteğiyle sosyal medya pazarlamanızı nasıl başarılı bir şekilde yönetebileceğinizi açıklayacağız.


Sosyal medyada pazarlama yapmak neden bu kadar önemli?

İnsanların günde yaklaşık 2,5 saatini sosyal medyada geçirdiğini düşündüğünüzde, sosyal platformların büyük bir pazarlama fırsatı sunduğu oldukça açık.


Sosyal ağlar başlangıçta arkadaşlar ve aileleriyle bağlantı kurmak için tasarlanmışken, artık alışveriş yapanların yeni markaları keşfetmeleri ve şirketlerle çevrimiçi etkileşimde bulunmaları için bir merkez haline geldi.


Sosyal medya pazarlamacılarının %86'sına göre, sosyal platformlar marka bilinirliğini artırıyor.Ancak, sosyal medya pazarlamacılığının sunduğu tek şey marka bilinirliğini değildir. Sosyal medya pazarlamacılarının %78'i sosyal medya pazarlamasının trafiği artırdığını söylerken, %67'si daha fazla potansiyel müşteri oluşturmalarına yardımcı olduğunu kabul ediyor.


Bunların hepsi oldukça yaygın bilgilerdir. Sosyal medya pazarlaması, uzun yıllardır en iyi pazarlama stratejisi olarak kullanılmaktadır.


Ancak işler değişmeye başlıyor.


Artık Facebook ve Instagram gibi platformlar, markaların doğrudan sosyal ağdan satış yapmasını sağladığına göre, sosyal medya pazarlamacılarının %59'u, sosyal medya için pazarlamanın doğrudan satışları artırdığını iddia ediyor.


Bu bağlamda, iyi düşünülmemiş bir sosyal medya stratejisi, boşa para dökmek gibidir. Analiz ve davranışsal hedeflemeye dayalı sağlam bir sosyal medya pazarlama stratejisi olmadan, kârınızı artırma fırsatlarını kaybedersiniz.


Hedefleri karşılayan, tutarlılık sağlayan ve performansından öğrenen iyi yönetilen bir sosyal medya stratejisine ulaşmanın tek yolu monday.com gibi sofistike bir Çalışma İşletim Sistemi kullanmaktır.


Neden? Çünkü kampanyalarınızı analiz etmek, planlamak, otomatikleştirmek ve izlemek için merkezi bir sosyal medya aracı olmadan her şeyi yönetmek adeta bir kabus gibidir.


Başarılı sosyal medya pazarlaması nasıl oluşturulur?

Bir sosyal medya kampanyasının ölümü, kötü yönetim şeklinde gelir. Kampanya planlama, oluşturma, dağıtım ve analizin üstesinden gelemiyorsanız, pazarlama hedeflerinize ulaşmakta zorlanacaksınız.


Sosyal medya pazarlaması yapıyorsanız, işte tüm platformlarda 4 adımda en yüksek yatırım getirisini elde etmenin yolları:


1. Hedef kitlenizi analiz edin

Müşteriler, markaların ihtiyaçlarını tahmin etmelerini ve bu gereksinimleri karşılamaya yardımcı olacak özel öneriler sunmalarını bekler. Markanız bunu başaramazsa rekabetin gerisinde kalır.


Peki izleyicilerinizin ne istediğini nasıl anlarsınız? Elbette onları takip ederek - sonuçta bu sosyal medya. Hedef kitlenizin satın alma alışkanlıklarını ve motivasyonlarının kaynağına ulaşmak için alıcı onlar gibi düşünmeniz gerekir. Özelliklerini, ilgi alanlarını ve davranışlarını anlamanız gerekir.


Pazarlamacıların %63'ü, sosyal medya analiz verilerini (kitlelerinin nasıl davrandığını gösteren veriler) araştırarak sosyal medya pazarlama stratejilerini güçlendiriyor. Kitlenizin davranışını analiz etmek için sosyal medya ve Facebook reklam kampanyası verilerinizi monday.com'a aktarabilirsiniz.

Kitle verilerini modelleyerek, hedef kişilerinizin nerede toplandığını, en çok nerede, neyle ve ne zaman etkileşim kurduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.


Bu, nerede ve ne zaman yayınlanacağının yanı sıra üretilecek içerik türünü belirlemeyi çok daha kolay hale getirir.


2. Kampanyalarınızı planlayın

Kampanyalarınızı anında oluşturmaya çalışmayın. Bir sosyal medya pazarlama planına ihtiyacınız var.


Sosyal medyada pazarlama yaparken iyi bir yatırım getirisi elde ettiğinizden emin olmak için, kampanya hedefleri belirlemeniz ve bu hedeflere ulaşmayı amaçlayan içerik planlamanız gerekir.

Örneğin, sosyal medya pazarlamacılarının %59'u potansiyel müşteriler oluşturmayı hedeflerken, %48'i etkileşimi topluluk artırmayı hedefliyor.


Bir olası satış yaratma stratejisi, ücretsiz bir demo veya indirme için ücretli bir reklam olabilir. Etkileşimi artırmak için, bir anket yayınlama veya kullanıcıları sosyal medya gönderinizi paylaşmaya teşvik eden bir hediye başlatma olasılığınız daha yüksektir.


Mevcut eğilimleri karşılayan ve alıcı personelinizin ilgi alanlarına hitap eden hedefli kampanyalar oluşturmak için sosyal medya analizlerinizi ve sosyal dinleme verilerinizi kullanın.


Ancak bu yalnızca planlamanız gereken tek şey içerik değildir. Ayrıca bilgili bir yayın programına da ihtiyacınız olacak. Marka tutarlılığı dönüşüm oranlarını %33 artırdığı için düzenli olarak gönderi paylaşmanız gerekir.


Çoğu marka, sosyal medyada haftada 3-4 kez gönderi paylaşma eğilimindedir. Kendinizi kitlenizin odağının tutmak için bu uygulamayı takip edin, ancak zamanlama konusunda akıllı olun. Sosyal medyada paylaşım yaptığınız zaman, görünürlüğü de etkileyecektir. Araştırma ve analize dayalı olarak sektörünüz ve hedef kitleniz için en uygun zamanı bulduğunuzdan emin olun.


Örneğin, araştırmalar, Instagram'da genellikle en iyisinin Çarşamba günleri 11:00 ve Cuma günleri 10:00 ile 11:00 arasında yayın yapmanın en iyi yol olduğunu gösteriyor.


Bununla birlikte, bir teknoloji firmasıysanız, Çarşamba günleri 06:00 ile 09:00 ile 10:00 arasında ve Cuma günleri 07:00 ile 10:00 arasında yayınladıklarında daha fazla etkileşim elde edersiniz.


Düzenli bir programa bağlı kaldığınızdan emin olmak için bir sosyal medya takvimi oluşturmanız gerekir.

monday.com’un sosyal medya takvim şablonuyla içeriğinizi düzenlemek sadece kolay değil, aynı zamanda görevler atamak, ekiple iletişim kurmak ve kampanyanın ilerlemesini izlemek de çok kolay.


3. İçeriğinizi otomatikleştirin

Otomasyon, her başarılı sosyal medya pazarlamacısının sırrıdır.


Bir yandan, tekrar eden yönetim görevlerini otomatikleştirebilirsiniz. Bu, organizasyonu hızlandırır ve günlük yönetimin en ufak detaylarına takılıp kalmanızı engeller.


Bir düşünün - artık ekip üyelerine manuel olarak bildirimde bulunmak veya belgeleri klasörden klasöre taşımak yok.

monday.com gibi bir platformla, bu görevleri otomatikleştirebilir, böylece kampanyalarınız kendi kendilerine sıralanırlar.


Ama hepsi bu kadar değil.


Ayrıca, yayınların gönderilmek üzere planlandıkları tarih ve saatte otomatik olarak yayınlanması için içerik dağıtımını otomatikleştirmelisiniz. İlginç bir şekilde, pazarlamacıların %84'ü sosyal medya yayınlama araçlarını kullanırken, pazarlamacıların yalnızca dörtte biri içerik dağıtımını otomatikleştiriyor. Büyük bir zaman tasarrufu kaçırıyorlar diyebiliriz.


Sosyal platformlarınızı monday.com ile entegre ederek, sosyal içeriğinizi otomatik olarak yayınlanacak şekilde planlayabilirsiniz.


Bu, yalnızca manuel olarak göndermeye harcadığınız zamandan tasarruf etmenizi sağlamaz. Ayrıca, sosyal medya pazarlamanızın küresel bir kitleye ulaşması için gece boyunca gönderi paylaşabileceğiniz anlamına da gelir.


4. Performansınızı izleyin

Her sosyal medya kanalının yatırım getirisini gerçekten anlamak için, kampanyalarınızın performansını izlemeniz ve ölçmeniz gerekir. Bu şekilde, nerede zaman, para ve pazarlama çabası harcadığınızı görebilirsiniz. Başarı göstergeleriniz olan temel performans göstergelerinizi belirlemeniz gerekecektir.


Amacınız her sosyal kanalda etkileşimi artırmaksa, örneğin, hangi sosyal medya başarısını ölçüyorsunuz? Pazarlamacıların %72'si başarıyı ölçmek için beğenileri ve yorumları takip ederken, %62'si paylaşımları ve retweetleri ölçüyor.


Olası satış yaratmayı ölçüyorsanız, hangisinin en karlı olduğunu görmek için her bir sosyal platformda demonuzu indiren kişi sayısına bakmak isteyebilirsiniz.


Kampanya performansınızı takip etmek için bu sosyal medya ölçüm şablonunu kullanmayı deneyin. Verileri her sosyal medya kanalından içe aktarırsınız ve çeşitli farklı grafik araçlarını kullanarak performansı karşılaştırabilirsiniz.


En iyi markalar sosyal medya için pazarlama yaparken monday.com'u nasıl kullanıyor?


monday.com’un Çalışma İşletim Sisteminin sosyal medya için pazarlama yaparken ihtiyacınız olan tek araç olduğunu nereden bildiğimizi biliyor musunuz? Çünkü müşterilerimiz bize öyle söylüyor.


Müşterilerimizin sosyal medya yönetimini çok daha kolay hale getirmek için monday.com'u kullandığı yenilikçi yöntemler şunlardır:


Aylık sosyal medya kampanyaları planlama

Tam hizmet dijital ajansı Inscribe Management, monday.com sosyal medya içerik takvimi olmadan ayakta kalamazdı.

Daha önce, ajans sosyal medya içeriğini planlamak için Google Takvim kullanıyordu, ancak çakışan kutular çok net değildi, bu da pek çok gönderi yol kenarında düştüğü anlamına geliyordu.


Artık herkes aynı sayfada ve uzaktan çalışmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.


Inscribe Management’ın kurucu ortağı TJ Janus'un belirttiği gibi, "[monday.com] çok görsel bir şekilde düzenlenmiştir ve tüm sosyal medya içeriği ihtiyaçlarınızı düzenlerken ekip üyeleri arasında işbirliğine olanak tanır."

Aynı anda birden çok kampanyayı yönetme

Digistage CEO'su Aviv Luski, monday.com olmadan tüm şirketin çökeceğini kabul ediyor.

Dijital ajansın, iyi tasarlanmış ancak herkesin birden çok kampanyası için kullanabileceği kadar basit bir araca ihtiyacı vardı ve monday.com'la karşılaşınca ihtiyaçlarının bu olduğunu anladılar.


Artık monday araçlarını, tüm müşterilerinin kampanyalarını tek bir yerden yönetmek için kullanıyorlar. İlerlemeyi takip ederken kampanyaları oluşturmalarına, bütçelendirmeden önceliklendirmeye kadar her konuda onlara yardımcı oluyor.


Aviv'in dediği gibi, "Günümü, müşterilerimi, çalışanlarımı ve daha fazlasını yönetmeme gerçekten yardımcı oldu, gerçekten mükemmel."

Sosyal medya projelerinde işbirliği yapmak

Ekibinizi görevde tutmak zor olabilir - özellikle de uzaktan çalışıyorsanız. Emlak firması REIWA, monday.com ile bu görevi üstlendi.


Daha önce, tüm kampanyaların büyük bir resmini görmek ve aynı anda herkesin ne yaptığını takip etmek zor olduğundan, sosyal medya projelerinde işbirliği yapmayı zor buluyorlardı. Bu, ekibin günde yaklaşık 250 e-posta gönderdiği anlamına geliyordu.Artık ekip sosyal medya kampanyalarını düzenlemek için monday.com’un Çalışma İşletim Sistemini kullanıyor ve günde 0 e-posta gönderiyorlar. Bu doğru. Sıfır.


Pazarlama koordinatörü Jacinta Houzer'e göre bu, ekibin günde yaklaşık 7 saat tasarruf yapmasını sağlıyor.


monday.com ile ne kadar zaman kazanabileceğinizi bir düşünün.


Sonuç olarak

Sosyal medya için pazarlamanın kafa karıştırıcı olmasına asla gerek yoktur. Yerinde doğru araç ile tüm kampanyalarınızı tek bir çatı altında yönetebilirsiniz. Sosyal medya kampanyalarınızın başarısı, pazarlama hedefleri belirleme, ilerlemeyi izleme ve performansı izleme becerinizde yatar. Bunu monday.com'dan daha iyi nerede yapabilirsiniz?


Bugün 14 günlük ücretsiz deneme sürümünüze hemen başlayın.

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör