Dijital Varlık Yönetimi Rehberiniz

Harika bir video izlediğinizi düşünelim. Birkaç gün sonra bir arkadaşınızla buluşuyorsunuz ve bu videoyu ona da göstermek istiyorsunuz. YouTube'da arıyorsunuz, ancak tam başlığı hatırlayamıyorsunuz. Aslında, belki de YouTube'da görmediniz. Yoksa Twitter'da mı görmüştünüz? Belki de Instagram'da görmüştünüz. Adı tam olarak neyi ve nerede karşınıza çıkmıştı? Bu tür bilgilerin unutulması kolaydır.


Şimdi şirketinizin tüm marka bilinci oluşturma kampanyasının bu videoya dayandığını düşünün. O videoyu bulamazsanız kampanya çöpe gidecek.


Çok fazla şirket, en önemli metin dosyalarına, resimlere, videolara, ses dosyalarına, zengin medya varlıklarına ve daha fazlasına (dijital varlıklarına) sahiptir ve ihtiyaç duydukları anda aradıklarını bulamazlar.


Ancak bu kaosu ortadan kaldırmak için basit bir çözüm var: dijital varlık yönetimi (DAM).


Dijital varlık yönetimi nedir?


Dijital varlık yönetimi, markanız için kritik olan tüm varlıkları alıp tek, aranabilir bir yerde depolamak anlamına gelir. Dijital varlık yönetimini gerçekten anlamak için, 3 kelimenin her birini kendi başına düşünmek ve ardından hepsini bir araya getirmek en iyisidir.


Dijital, elbette, çevrimiçi olan her şey anlamına gelir.


Dijital varlık, herhangi bir dijital içerik parçasına ek olarak ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını açıklayan meta verilerdir. Dijital varlık, metin tabanlı bir dijital dosya, ses dosyası, resim, video, etkileşimli medya veya multimedya olabilir.


Bu durumda dijital varlık yönetimi, veri yönetimine anlamına gelir: verileri ihtiyacınız olduğunda kolayca bulabilmeniz için güvenli bir yerde kataloglama ve saklama eylemidir.DAM sisteminin çatısı altında birçok çeşide hizmet bulunur: dijital varlıklar edinme, organize etme, meta verilerini kataloglama, verileri hasar, kayıp veya hırsızlıktan koruma ve gerektiğinde ulaşma.


En basit dijital varlık yönetimi yazılımı veri tabanlarını yönetir. Bazı daha güçlü uygulamalar, depolamayı ve erişimi otomatikleştirebilir veya yöneticilerin veri tabanındaki dijital varlıkları düzenlemesine izin verebilir.


Pek çok dijital varlık tescilli olduğu için yazılımın güvenlik özellikleri çok önemlidir. Bazı veri tabanları, yöneticilerin dijital varlıkları müşterilere satmasına izin verir.


Dijital varlıklar her sektörde pazarlama için giderek daha önemli hale geliyor. Bu yüzden daha özelleştirilebilir, uyarlanabilir ve kullanıcı dostu dijital varlık yönetimine yönelik artan bir talep var.


Kullanım durumlarına geçmeden önce dikkate değer başka bir soruyu ele alalım: Tüm bunlar tam olarak neden bu kadar önemli?


Dijital varlık yönetimi neden önemlidir?

Dijital varlık yönetimi pazarı 2020'de 2,96 milyar dolar kazandı. 2026'ya kadar 3 kat daha fazla değer kazanması bekleniyor.


Peki, tüm bu talep nereden geliyor? Cevap basit: yatırım yapmaya değer olduğu için.


Etkili bir DAM çözümü, bir şirkete büyük miktarda para tasarrufu sağlayabilir. Kötü varlık yönetimi büyümeyi kısıtlar, ancak iyi varlık yönetimi büyümeyi ilerletebilir.


Bir çalışana saat başına dijital içerik oluşturması için yüklü bir ödeme yaptığınızı varsayalım. Bu çalışan, en son pazarlama kampanyanız için bir dijital içerik oluşturmak için 8 saat harcıyor, bunu sabit diskinde saklıyor ve hafta sonu için eve gidiyor.


Pazartesi günü işe gittiğinde bir güç dalgalanmasının bu çalışanın bilgisayarını yaktığını keşfediyorsunuz. Tüm dijital içerik kaybedildi. Yeniden oluşturmak ve meta verileri sıfırdan yeniden oluşturmak için bu çalışanın yeniden 8 saat çalışması gerekiyor.


İlk kez oluşturmaları için bu çalışana yaptığınız ödeme çöpe gider - bu, kötü dijital varlık yönetiminin doğrudan bir finansal maliyetidir. Merkezi bir veri tabanıyla, kahvenizi bitirene kadar kaybedilen dijital varlığı geri alabilirdiniz.


Tek seferlik felaketler olmasa bile, varlıklarınızı merkezileştirmemek size çok pahalıya mal olabilir. Bugünlerde çok az kuruluş çevrimiçi içerik olmadan geçinebiliyor. Bir şirket ne kadar büyürse, sisteme o kadar çok içerik girer. Tüm bu içeriğin marka tutarlılığını ve doğruluğunu sürdürmesi gerekir.


Dijital varlık yönetimi olmadan, her bir içeriği inceleme yeteneğiniz ciddi şekilde kısıtlanır. Ya yapabileceğiniz pazarlama miktarını yapay olarak sınırlandırırsınız ya da er ya da geç kendinizi büyük bir kayba yol açacak bir şey içerik, örneğin önemli paydaşlarla yapılan kritik bir toplantıda yanlış tarihli bir video, kullanırken bulursunuz.


Her şey yolunda gitse bile dijital varlık yönetimini kullanmazsanız, operasyonlarınızı yavaşlatmış olursunuz. Örneğin içerik ekibiniz yeni içerikler üretmek yerine durmadan dijital varlıklara yönelik isteklerini yanıtlamak zorunda kalır. Bu istekler diğer içerik üreticilerinden, ekiplerden, iş ortaklar