E-ticaret markanızın neden bir WhatsApp e-Ticaret sohbet botuna ihtiyacı var?

WhatsApp sohbet botunun gücünü tamamen ortaya çıkarabilecek bir sektör varsa, o da e-ticarettir! WhatsApp, farklı sektörlerdeki markalar tarafından ticaret, destek ve etkileşim aracı olarak kullanılan bir kanaldır. Ve bu iki dev güç bir araya geldiğinde, müşteriler çok büyük avantajlar elde ediyor. WhatsApp'taki bir e-ticaret sohbet botunun nasıl olağanüstü müşteri deneyimi sağladığını inceleyelim.


Müşteri desteği

Müşteri desteği ile başlayalım. WhatsApp'ta müşteri desteği sağlamak, e-ticaret işiniz için hiç bu kadar kolay, daha ucuz ve kullanışlı olmamıştı. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, müşterilerin %70'inin telefon etmek yerine mesaj göndermeyi tercih ettiğini gösterdi.

İadeler ve iptaller bir e-ticaret şirketi için son derece kritiktir ve WhatsApp bu süreci hızlı ve sorunsuz hale getiriyor. WhatsApp, markanızın, satın alma işlemleriyle ilgili karşılaştıkları soruları çözmek için müşterilerle bire bir görüşme yapmasına olanak tanıyor.


Bildirimler

Müşterileri siparişleri hakkında güncel tutmak, memnuniyet seviyelerini artırır. Özellikle en çok tercih ettikleri iletişim kanalında ürün güncellemeleri alırlarsa! WhatsApp bildirimleri, markanızın müşterilerinizle daha yüksek etkileşim kurmasını sağlar. Bildirimler sayesinde sipariş ve ödeme ayrıntılarını, randevu hatırlatıcılarını, satın alma onaylarını veya acil uyarıları paylaşabilirsiniz.Ödemeler

WhatsApp Business API, e-Ticaret markanızın WhatsApp üzerinden sorunsuz bir şekilde ödeme işlemlerini gerçekleştirmesine yardımcı olur. WhatsApp üzerinden müşterilerinize ödeme linkleri gönderebilirsiniz. Müşterileriniz tercih ettikleri şekilde ödeme yapabilirler: kredi / banka kartları, net bankacılık, UPI, vb. İşlem süreçleri hiç bu kadar kolay olmamıştı!


Kişiselleştirilmiş Deneyim

WhatsApp Chatbot ile müşterilerinize kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sağlayabilirsiniz. Farklı müşteriler farklı şekillerde alışveriş yapar ve yapay zeka destekli sohbet botları, müşterilerinizin farklı ihtiyaçlarını karşılayan ürünler önerebilir.


Facebook Reklamları

Facebook reklamlarınızı, potansiyel müşterilerin WhatsApp numaranıza yönlendirilmesi için yapılandırabilirsiniz. Facebook veya Instagram reklamlarınıza WhatsApp Business Uygulamasında bir konuşma dizisi açacak bir "Mesaj Gönder" düğmesi eklemeniz yeterlidir. Bu, müşterilerin reklamınızdaki düğmeyi tıkladıktan sonra WhatsApp üzerinden işletmenizle bağlantı kurmasına olanak tanır. Bu gelişiminize önemli bir katkı olabilir.


SSS

Müşterilerin ürünle ilgili sorularını yanıtlamak her işletme için çok önemlidir. İster satın alma öncesi, ister satın alma süreci sırasında, ister satış sonrası destek olsun, tüm soruları bir WhatsApp e-Ticaret sohbet botunun yardımıyla otomatikleştirebilirsiniz.Sepetler

Bu özellik, müşterilerin tek seferde birden fazla ürün sipariş etmesine olanak tanır. Alışveriş Sepetleri ile insanlar bir kataloğa göz atabilir, birden fazla ürün seçebilir ve siparişi işletmeye tek bir mesaj olarak gönderebilir. Bu sayede, sipariş sorgularını takip etmek, müşterilerden gelen talepleri yönetmek ve satışları kapatmak kolaylaşır.


Terk Edilmiş Sepetler

Güçlü bir marka, geniş bir ürün yelpazesi ve cazip fiyatlar, müşterileri bir e-ticaret web sitesine veya uygulamasına getirebilir, ancak harika müşteri deneyimi, alışveriş yolculuklarını bir satın alma işlemi yapmadan ayrılmalarını engelleyecektir. Bir e-Ticaret WhatsApp Chatbot ile işletmeniz anımsatıcılar gönderebilir, satın almaya teşvik edebilir ve müşterilerinizin sahip olabileceği soruları yanıtlayabilir.


Sonuç olarak

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, WhatsApp'ın e-ticaret işinize ekleyebileceği çok sayıda avantaj vardır. Ürün keşfinden satın alma sonrası müşteri desteğine kadar, WhatsApp sizin için her şeyi yapabilir! Markanızı geliştirmek için göz önünde bulundurmanız gereken önemli ve faydalı bir uygulama olabilir.


WhatsApp hesabınızı Zendesk'e bağlayarak tüm soruları tek bir platforma yönlendirebilir ve platformda bulunan tüm temsilciler WhatsApp üzerinden gelen soru ve taleplerle ilgilenmelerini sağlayabilirsiniz. Zendesk, WhatsApp'ın yanı sıra, Amazon, Google Play ve Shopify gibi 100'den fazla uygulama ile entegrasyon sunar. Ayrıca e-posta takip ve kullanıcı görüşleri gibi işletmenizin gelişimine yardımcı olacak çeşitli verileri oluşturmanıza yardımcı olur. Zendesk ile tek platformdan hem müşterilerinizle iletişimi hem de veri takibini kolaylaştırabilirsiniz.

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör