Ev ofisinizin verimliliğini artıracak 9 tavsiye

Bir yılı aşkın süredir pandemi dolayısıyla hepimiz evimizde daha fazla zaman geçiriyoruz. Her gün aynı ortamda bulunmak doğal olarak can sıkıntısına ve verimsizliğe sebep oluyor. Peki bunun önüne nasıl geçebilirsiniz?


Tasarımcılar, kaliteli aydınlatmadan ekstra prizlere kadar, evdeki çalışma alanınıza birkaç ekleme yapmanın büyük faydasını göreceğinizi söylüyor. İşte tasarımcılardan ev ofisinizin verimliliğini arttıracak 9 tavsiye.


İdeal ev ofisi söz konusu olduğunda, hem stil hem de işlev önemlidir. Harika bir ev çalışma alanı yaratmak için yüksek miktarlarda harcama yapmanıza gerek yoktur, ancak bazı şeylere yatırım yapmaya değer.Kaliteli bir aydınlatma edinmelisiniz.

InHance Interiors'ın kurucusu ve baş tasarımcısı Bre Hance, kaliteli görev aydınlatması için sert tavan ışıklarının değiştirilmesinin bir ev ofisinin işlevini ve hissini geliştirebileceğini söylüyor.


"Üstten aydınlatma bazı insanlara baş ağrısına neden olabilir. Aydınlatmanızı gerektiği gibi ayarlayabilmeniz için her zaman kısma seçeneklerine sahip aydınlatma satın almanızı öneririm."


Duvar aplikleri, zemin lambaları veya masa lambaları, çalışma alanınıza yumuşak ışık eklemek için harika seçeneklerdir.


Ofis alanınıza su kaynağı ekleyin.

Kısa bir ara olarak düşünseniz bile su almak için ofis alanınızdan ayrılmak konsantrasyonunuzu bozabilir ve iş akışınızı aksatabilir.


Tasarımcı Hance, verimliliğinizi artırmak için ofiste tutabileceğiniz bir su deposuna veya dağıtıcısına yatırım yapmanızı öneriyor. Bir sürahi su (ve birkaç atıştırmalık) içeren küçük bir buzdolabını da tercih edebilir veya bir su soğutucusu yerleştirebilirsiniz. Gereksinimlerinizin hepsinin tek bir ortamda bulunması sizi rahatlatacak ve verimliliğinizi arttıracaktır.


Bitkiler ofisinize canlılık katabilir.Şirketinizdeki ofisinizi veya çalışma alanınızı aklınızda canlandırın. Neredeyse herkesin masasında bir tane bitki var değil mi? Çoğu şirket ofislerin belli yerlerine bitki yerleştirir. Bu hem dekor amaçlı hem de çalışanların ruh halini iyileştirmek içindir. Siz de ev ofisinize küçük bir bitki ekleyerek ortamı ferahlatabilirsiniz.


Lord Design'ın baş tasarımcısı ve sahibi Arlene Lord, birkaç bitkinin çalışma alanınızı canlı ve ferah hissettirebileceğini söylüyor.


"Yaşam alanınıza canlı bitkiler getirmek, ruh halinize ve hava kalitenize yardımcı olacaktır. Sadece seçtiğiniz bitkilerin ofisinizdeki aydınlatma ile uyumlu olduğundan emin olun."


Küçük bambu ağaçları, deve tabanı, sukulentler veya areka palmiyesi, yoğun bakım gerektirmeyen dayanıklı ve ilgi çekici seçenekler olabilir.


Konfor ve üretkenlik için yüksek kaliteli bir sandalye çok önemlidir.

Hala fazladan bir yemek odası sandalyesinde çalışıyorsanız, bunu değiştirme zamanı çoktan geldi ve geçti.


“Ofis koltuğunuz çok önemli. Sadece çekici olmamalı, aynı zamanda yüksekliği ayarlamalı ve gerçekten destekleyici olmalı." - Arlene Lord


Sandalyenizin yüksekliğinin kollarınızı masanıza rahatça koymanıza olanak tanıdığından ve yaslandığınızda belinizin alt kısmının desteklediğinden emin olun. Unutmayın, konfor ve rahatlık, verimliliğin ilk adımıdır.


İyi bir masaya yatırım ile anında sonuç alabilirsiniz.


Normal bir ofiste en önemli odağın ne olduğunu düşünün. Bunun cevabı tabii ki de masa. Her çalışan masasını kendi kullanımına ve rahatlığına göre düzenler. Fakat istediğiniz masayı seçme şansınız yoktur ve etrafınızda birçok masa olduğu için dar bir alana sahipsinizdir.


Fakat evden çalışırken dilediğiniz kadar alana sahipsiniz! Uzaktan çalışma sayesinde ev ofisinize sizin için en uygun masayı koyabilirsiniz. Eğer geniş çalışıyorsanız büyük bir masa, "Bilgisayarım bana yeter!" diyorsanız küçük bir masa tercih edebilirsiniz. Hatta yuvarlak bir masa bile tercih edebilirsiniz.


Ev ofisiniz ortak veya geçici bir alansa, kolayca hareket ettirmenize olanak tanıyan kilitlenebilir veya çıkarılabilir tekerleklere sahip kaliteli bir masa da tercih edebilirsiniz.


Duvarınıza tablo veya resim asmak ofisinize eğlenceli bir hava katar.

Ofisinizin gri ve sıkıcı olmasına gerek yok. Duvarı süslemek, bir çalışma alanına renk ve eğlence katabilir.


"Ofisinize her girdiğinizde sizi mutlu edecek şeyler üzerine savurganlık yapın. Harika bir çerçeve, parlamayan cam ve sevdiğiniz bir tablo her zaman buna değer." - Arlene Lord


Alanınızı kişiselleştirmek stresinizi azaltıp ofisinizde daha rahat hissetmenize ve motive olmanıza yardımcı olabilir. Eğer duvarınıza sevdiğiniz şeyleri asarsanız, beyin fırtınası yaparken bunları gördüğünüzde pozitif hissedebilir ve bunlardan ilham alabilirsiniz.


Bir koltuk, ofisinize rahatlık katabilir.Ofisinizde fazladan alan varsa, başka bir oturma seçeneği eklemenizi öneririz. Bilgisayarda günde sekiz saat geçirdiğinizde, ara sıra koltuğunuza geçmek isteyebilirsiniz. Bir koltuk, ofisinize ekstra konfor ve stil katabilir. Bu sayede ara verdiğinizde bilgisayarınızdan uzaklaşmadan rahatça dinlenebilirsiniz.


Tekerlekli raflar, geçici ev ofisi için çok yönlü bir depolama seçeneğidir.

Ev ofisinizin aynı zamanda bir oturma odası, yatak odası veya başka bir paylaşılan alanı olarak kullanılıyorsa, malzemelerinizi depolamak için şık bir tekerlekli raf kullanabilirsiniz.

Tekerlekli raflar işlevsel ve şıktır, ayrıca sık kullanılan ofis eşyalarınızı elinizin altında tutabilirsiniz. Kullanılmadığınızda da, kolayca kaldırılabilirsiniz.


Ek elektrik prizleri ofis alanınızın işlevselliğini arttırır.

Eğer ev ofisiniz birbirine dolanmış uzatma kablolarıyla doluysa, fazladan birkaç duvar prizi eklemek düzenli bir görünüm sağlayabilir ve çalışma deneyiminizi iyileştirebilir.


Elektrik yenilemeleri bütçenize uygun değilse, uzatma kablolarını gizlemek için kalın bir kilimin altına yerleştirmeyi düşünün. Kordonu zemine sabitlediğinizden ve halının altında kaymaz bir paspas kullandığınızdan emin olun.


Bunlara benzer küçük değişikliklerle ev ofisinizde çalışırken verimliliğiniz artırabilirsiniz. Ofisinde düzenlemelere ek olarak monday Çalışma İşletim Sistemi ile işinizi de düzene sokabilirsiniz. Proje planlamadan veri tabloları oluşturmaya kadar her şeyi tek platform üzerinden yaparak uygulamalar arasında gidip gelerek harcadığınız zamanı kazanca dönüştürebilirsiniz.


Monday ile işinizi bir üst seviyeye çıkarın


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör