Ev ofisinizin verimliliğini artıracak 9 tavsiye

Bir yılı aşkın süredir pandemi dolayısıyla hepimiz evimizde daha fazla zaman geçiriyoruz. Her gün aynı ortamda bulunmak doğal olarak can sıkıntısına ve verimsizliğe sebep oluyor. Peki bunun önüne nasıl geçebilirsiniz?


Tasarımcılar, kaliteli aydınlatmadan ekstra prizlere kadar, evdeki çalışma alanınıza birkaç ekleme yapmanın büyük faydasını göreceğinizi söylüyor. İşte tasarımcılardan ev ofisinizin verimliliğini arttıracak 9 tavsiye.


İdeal ev ofisi söz konusu olduğunda, hem stil hem de işlev önemlidir. Harika bir ev çalışma alanı yaratmak için yüksek miktarlarda harcama yapmanıza gerek yoktur, ancak bazı şeylere yatırım yapmaya değer.Kaliteli bir aydınlatma edinmelisiniz.

InHance Interiors'ın kurucusu ve baş tasarımcısı Bre Hance, kaliteli görev aydınlatması için sert tavan ışıklarının değiştirilmesinin bir ev ofisinin işlevini ve hissini geliştirebileceğini söylüyor.


"Üstten aydınlatma bazı insanlara baş ağrısına neden olabilir. Aydınlatmanızı gerektiği gibi ayarlayabilmeniz için her zaman kısma seçeneklerine sahip aydınlatma satın almanızı öneririm."


Duvar aplikleri, zemin lambaları veya masa lambaları, çalışma alanınıza yumuşak ışık eklemek için harika seçeneklerdir.


Ofis alanınıza su kaynağı ekleyin.

Kısa bir ara olarak düşünseniz bile su almak için ofis alanınızdan ayrılmak konsantrasyonunuzu bozabilir ve iş akışınızı aksatabilir.


Tasarımcı Hance, verimliliğinizi artırmak için ofiste tutabileceğiniz bir su deposuna veya dağıtıcısına yatırım yapmanızı öneriyor. Bir sürahi su (ve birkaç atıştırmalık) içeren küçük bir buzdolabını da tercih edebilir veya bir su soğutucusu yerleştirebilirsiniz. Gereksinimlerinizin hepsinin tek bir ortamda bulunması sizi rahatlatacak ve verimliliğinizi arttıracaktır.


Bitkiler ofisinize canlılık katabilir.Şirketinizdeki ofisinizi veya çalışma alanınızı aklınızda canlandırın. Neredeyse herkesin masasında bir tane bitki var değil mi? Çoğu şirket ofislerin belli yerlerine bitki yerleştirir. Bu hem dekor amaçlı hem de çalışanların ruh halini iyileştirmek içindir. Siz de ev ofisinize küçük bir bitki ekleyerek ortamı ferahlatabilirsiniz.


Lord Design'ın baş tasarımcısı ve sahibi Arlene Lord, birkaç bitkinin çalışma alanınızı canlı ve ferah hissettirebileceğini söylüyor.


"Yaşam alanınıza canlı bitkiler getirmek, ruh halinize ve hava kalitenize yardımcı olacaktır. Sadece seçtiğiniz bitkilerin ofisinizdeki aydınlatma ile uyumlu olduğundan emin olun."


Küçük bambu ağaçları, deve tabanı, sukulentler veya areka palmiyesi, yoğun bakım gerektirmeyen dayanıklı ve ilgi çekici seçenekler olabilir.


Konfor ve üretkenlik için yüksek kaliteli bir sandalye çok önemlidir.

Hala fazladan bir yemek odası sandalyesinde çalışıyorsanız, bunu değiştirme zamanı çoktan geldi ve geçti.


“Ofis koltuğunuz çok önemli. Sadece çekici olmamalı, aynı zamanda yüksekliği ayarlamalı ve gerçekten destekleyici olmalı." - Arlene Lord


Sandalyenizin yüksekliğinin kollarınızı masanıza rahatça koymanıza olanak tanıdığından ve yaslandığınızda belinizin alt kısmının desteklediğinden emin olun. Unutmayın, konfor ve rahatlık, verimliliğin ilk adımıdır.