Facebook Business Manager'da İşletmenizin Doğrulanmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

İşletmenizi WhatsApp Business API ile entegre etmeye karar verdiyseniz, Facebook Business Manager'da şirketinizin doğrulama sürecini tamamlamanız gerekecektir.


Facebook Business Manager nedir?

Bugünlerde bir işletmeye sahipseniz, Facebook'ta olmanız gerektiğini söylemeye gerek yok. 2,8 milyardan fazla aktif kullanıcısı ve yalnızca Hindistan'da 320 milyonu aşkın kullanıcıyla, bu platformun erişimi benzersizdir ve sizinki gibi işletmeler için bir pazarlama aracı olarak değeri çok büyüktür.


Facebook, iş araçlarını, iş varlıklarını ve çalışanların bu varlıklara erişimini yönetmek için İşletme Yöneticisine haklı olarak tek durak noktası adını veriyor. Özünde, tüm Facebook pazarlama ve reklamcılık faaliyetlerinizi yönetebileceğiniz bir platformdur. Birden fazla kullanıcının Instagram ve farklı ürün katalogları gibi ek kaynaklara erişimini de kontrol edebilirsiniz.


İşte Facebook Business Manager'ın size yardımcı olabileceği birkaç nokta:

 • İş faaliyetlerinizi kişisel profilinizden ayrı tutmanıza olanak tanır.

 • Facebook reklamlarını takip etmek için merkezi bir platform sağlar ve reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini gösteren ayrıntılı raporlar sunar.

 • Business Manager ile, varlıkların sahipliğini devretmeden sayfalarınıza ve satıcılarınıza, ortaklarınıza ve ajanslarınıza reklamlarınıza ulaşmalarını sağlayacak erişim izni verebilirsiniz.

 • Kişisel profiliniz ayrı tutulduğu için iş arkadaşlarınız tarafından yalnızca adınız, iş e-postanız, sayfalarınız ve reklam hesaplarınız görüntülenebilir.


Business Manager Oluşturmak

Kimliğinizi doğrulamak için kişisel bir Facebook hesabına ihtiyacınız olsa da, işletme yöneticinizi kurduğunuzda iş arkadaşlarınızın kişisel hesabınıza erişimi olmayacaktır.


1. Adım: business.Facebook.com'a gidin ve sağ üstteki büyük mavi Hesap Oluştur düğmesini tıklayın.

2. Adım: Facebook Business Manager hesabınızı yönetmek için kullanmak istediğiniz işletme adınızı, kendi adınızı ve iş e-posta adresini girin, ardından İleri'ye tıklayın.

3. Adım: Sonraki adım, işletme ayrıntılarınızı girmektir: konum, iş adresi, iş telefon numarası ve internet sitesi. İşletme Yöneticisi hesabınızı kendi işletmenizi tanıtmak için mi yoksa diğer işletmelere (bir ajans gibi) hizmet sağlamak için mi kullanacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Bitirdiğinizde Gönder'i tıklayın.

4. Adım: Ardından, hesabınızı oluşturmak için kullandığınız e-posta kimliğinin onaylanması için bir e-posta alacaksınız. Konusu "İş e-postanızı onaylayın" olacaktır. Bu mesajın içinde Şimdi Onayla'yı tıklayın.


İşletmeniz için Doğrulama Sürecine devam etmek için İşletme Yöneticisi davetini kabul etmeniz gerekir. Bu, Facebook'un iş e-posta kimliğinizi Facebook Kimliğinizle eşleştirebilmesi için yapılır. Bunu yaptıktan sonra, Facebook Business Manager'da işletmenizin doğrulanmasına devam edebilirsiniz.


Facebook İşletme Doğrulamasına başlamadan önce ihtiyacınız olacak belgelerin listesine bir göz atın:

Facebook'un işletmenizi doğrulaması için kayıtlı işletmenin yasal adını, adresini ve telefon numarasını onaylaması gerekir. Facebook ayrıca, onlara gönderdiğiniz tüm bilgileri doğrulamak için MCA (Kurumsal İlişkiler Bakanlığı) kayıtlarını çapraz kontrol eder. Bu nedenle, Facebook'un doğrulama talebinizi reddetmesini önlemek için en güncel ve doğru belgeleri gönderdiğinizden emin olmak iyi bir fikirdir. İşletmenizin yasal adını, adresini ve telefon numarasını onaylamak için aşağıdaki belgeler kabul edilmektedir:

 • Yerel, eyalet veya merkezi hükümetten işletme ruhsatı ve izinleri

 • Kuruluş veya kuruluş sertifikası (Ör: GST Sertifikası)

 • Ana Sözleşme

 • İşletme Banka Hesap Özetleri

 • İşletme Kredi Raporları

 • Sırasıyla işletmenizin yasal adresini, adını ve telefon numarasını gösteren elektrik faturaları (Ör: telefon veya elektrik faturası)

Yukarıda belirtilenler dışında başka bir belge kullanmayı planlıyorsanız, planlarınızı değiştirseniz iyi olur. Aşağıda yasal ad, adres ve telefon numarası doğrulanması için kabul edilmeyecek belgelerin bir listesi bulunuyor:

 • Faturalar

 • Satın alma siparişleri

 • Şirket için kendi kendine doldurulan uygulamalar

 • Siz veya şirketiniz tarafından verilen vergi beyannameleri