Google Meet ve Zoom: Hangisi Size Daha Uygun?

Güncelleme tarihi: 18 Eki 2021

Uzaktan çalışma ile iletişim araçları herkesin odak noktasında olan bir konu haline geldi. Pandemi birçok şeyi duraklatmış olsa da teknoloji bundan tam tersi şekilde etkilenerek son bir yıl içinde büyük gelişmeler yaşadı. Uzak gelecekte olması beklenen birçok şey sadece bir yıl içinde gerçekleşti ve hatta hayatımızın bir parçası haline bile geldiler.


Pandemi, video konferans ve diğer uzaktan çalışma araçlarıyla uzaktan çalışmanın nasıl başarılı bir şekilde yönetilebileceğini gösterdi. Bu uygulamalar, iş arkadaşlarımızla dijital olarak olsa da yüz yüze çalışmaya devam etmemize olanak sağlıyor. Uygulamalar o kadar gelişti ki, bir daha ofise gitmemiz gerekip gerekmediğini merak etmenize neden oluyor.


Bu uygulama havuzunda, Google Meet ve Zoom en popüler ve yaygın olarak kullanılan araçlardan bazılarıdır. Bu nedenle, kuruluşunuz için ikisi arasında karar verirken kafanızın karışması doğaldır. Bu kararı verirken sizlere yardımcı olmak için bu iki uygulamayı karşılaştıracak ve ikisini nasıl bir arada kullanabileceğiniz açıklayacağız. İlk olarak bu iki uygulama hakkında kısa bir açıklamayla başlayalım.


Google Meet


Google, 2017 yılında, eskiden Google Hangouts olarak bilinen iletişim hizmetini Google Meet olarak yeniden markalaştırmaya karar verdi. Google Chat ile birlikte, Google'ın ofis paketi olan standart G Suite'in bir parçasını oluşturuyorlar.


Uygulama, Hangouts'un web, Android ve iOS için uygun, kurumsal dostu bir sürümü olarak tanıtıldı. Başlangıçta 30 katılımcıyı destekleiyordu, ancak daha sonra bu sayı G Suite kullanıcıları için 250 katılımcıya yükseldi. G Suite olmayanlar içinse 100 katılımcı sınırı bulunuyor.


Yazılım, yalnızca işle ilgili görüşmeler için değil, aynı zamanda arkadaşlarınızla bir araya gelmek için de harika.


Zoom

Zoom, 2013'te piyasaya sürüldü. Google Meet çıktığında, Zoom çoktan başarıya ulaşmıştı. Bir platform olarak Zoom bulut tabanlıdır ve Windows, Mac, Android, iOS vb. tüm büyük cihazlar ve işletim sistemleri ile kullanılabilir.


Yaklaşık 300 milyon günlük kullanıcıyla pandemi sırasında zirveye ulaştığında, geniş çapta eleştirilen güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. O zamandan beri, güvenlik değişiklikleri yapmak ve gizlilik önlemlerini güçlendirmek için birçok güncelleme yaptılar.


Sunduğu kullanıcı dostu özellikler, Zoom'u herkes arasında popüler bir video konferans uygulaması haline getirdi.Google Meet ve Zoom: Hangisi daha iyi?


Başlangıç

Google Meet'in kullanımı oldukça kolaydır. Eğer bir G Suite hesabınız varsa, yalnızca kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. G Suite kullanıcısı değilseniz, Gmail hesap bilgileriniz giriş yapabilirsiniz, hepsi bu kadar basit. Bir işletme olarak giriş yapmak için bir Google Workplace hesabınızın olması gerekir.


Oturum açıp toplantıyı oluşturduktan sonra bir toplantı bağlantısı, kod, aranacak numara ve bir PIN alacaksınız. Ayrıntıları toplantıya çağırmak istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Toplantı bağlantısını tıklayabilir, katılmak için kodu girebilir veya numarayı aratıp PIN'i girebilirler. Bu kadar basit!


Zoom da aynı şekilde çok basit, tek ihtiyacınız olan uygulamayı indirmek ve başlatmak. Bir toplantı oluşturmak istiyorsanız, oturum açma seçeneklerinden başlatabilir veya bir çağrıya davet edildiyseniz, doğrudan bağlantıya tıklayıp toplantıya katılabilirsiniz.


Toplantı Süresi

Google Meet, herkes için ücretsizdir. Aynı şekilde, Zoom'un zaten ücretsiz bir sürümü var. Ancak her uygulama gibi, Google Meet ve Zoom'un ücretsiz sürümlerinin de bazı sınırlamaları vardır. Google Meet'de, ücretsiz kullanıcılar için 60 dakikalık bir toplantı sınırı bulunuyor. Bu, ücretsiz sürümü kullanıyorsanız sanal toplantınızın 60 dakikadan uzun süremeyeceği anlamına geliyor. Zoom'un ücretsiz seçeneğinde ise grup toplantılarında 40 dakika limiti bulunuyor.


Katılımcı Sınırı

Bir platform olarak Zoom, yalnızca 250 katılımcıyı destekleyen Google Meet'in aksine 1000'e kadar katılımcıyı destekler. Ancak, büyük bir canlı yayın etkinliği düzenleyebilirsiniz. Bu durumda, maksimum canlı yayın izleyici sayısı Google Workspace sürümünüze bağlıdır.


Video kaydı

Bir Google Meet görüşmesinde alınan kayıt, aktif konuşmacıyı ve sunulan her şeyi içerir. Kayıt, organizatörün Google Drive'ında Meet Kayıtları klasörüne kaydedilir. Kayıt tamamlandıktan sonra bağlantıyı içeren bir e-posta alıyorsunuz.


Zoom, ister ücretsiz ister ücretli bir kullanıcı olun, aramaları kaydetmenize olanak tanır. Ancak, ücretsiz bir kullanıcıysanız, kayıtları yalnızca bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Eğer ödemeli hesaba sahipseniz, her görüşme veya toplantınızı otomatik olarak bulut üzerinden kaydedebilirsiniz. Yapacağınız kayıt, video, sohbet ve sesin dökümünü kapsar.


Mesajlaşma

Google Meet'de arama sırasında mesajlaşabiliyorsunuz ancak görüşme bittiğinde tüm mesajlar kayboluyor. Ayrıca, aramaya katılmadan önce başkaları tarafından gönderilen mesajları da göremiyorsunuz. Mesajları kaydetmenin tek yolu, kendi video görüşmelerinizi kaydetmek, bunun dışında mesajları kaybetmemek için maalesef ekran görüntüsü çekmeniz veya not almanız ger