İşinizi Geliştirebilecek 5 Tür Müşteri İçgörüsü (ve Bunlardan Nasıl Yararlanabileceğiniz)

Müşteri içgörüleri olmadan bir işletme olarak çalışmak, ne anlattığını anlamadan bir kitap okumak gibidir. Çok fazla bilgiyle karşılaşmanız, onu mutlaka anladığınız veya etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı bildiğiniz anlamına gelmez.


Herhangi bir şirket müşteri içgörülerini belirleyebilse de, her işletme bunu yapma fırsatını kullanmıyor - potansiyel olarak büyümelerini ve uzun vadede gelirlerini boğuyor. Akıllı iş kararları alabilmeniz, alıcılarınızla anlamlı ilişkiler kurabilmeniz ve kârlılığınızı iyileştirebilmeniz için yüksek kaliteli müşteri verilerini nasıl toplayacağınızı, analiz edeceğinizi ve uygulayacağınızı öğrenmeniz gereklidir.


Müşteri içgörüleri nelerdir?

Müşteri içgörüsü, belirli bir alıcı grubu ve bur gruptakilerin ne istedikleri hakkında bilgi anlamına gelir. Bu veriler, müşterilerin pazarlama içeriğiniz, satış ekibiniz, destek temsilcileriniz ve ürününüz ile nasıl etkileşime girdiğine dair derinlemesine bir bakış sağlar. Bu kritik bilgi, şirketlerin bir organizasyon olarak neyi hedefleyeceklerine karar vermesinde önemli bir rol oynar.


Müşteri içgörüleri neden önemlidir?

İstediğiniz son şey, şirketinizin müşterilerin ne istediğini tahmin etmesi ve buna göre hareket etmesidir. Müşteri içgörüleri, müşterilerin şirketinizden neye ihtiyaç duyduğunu ve nedenini anlamanıza ve onlara nasıl daha iyi hizmet verebileceğiniz konusunda bilinçli kararlar vermenize olanak tanır.


Zendesk ürün pazarlama direktörü Andrew Forbes, “Müşteri içgörüleri, işletmelerin her şeyi daha iyi hale getirmek için kullanabilecekleri kritik bir yapı taşıdır” diyor. "Müşterilerinizi, işletmenizden ne istediklerini, ürün ve hizmetinizi nasıl kullandıklarını anlamanıza yardımcı olurlar ve işletme genelinde iyileştirme sağlayacak alanları ortaya çıkarmak için kullanılabilirler."


Veriler paha biçilmezdir çünkü müşteriler söz konusu olduğunda sezgiye güvenmek kolaydır. Sezgiler tabii ki de göz ardı edilmemelidir, fakat aynı zamanda bir sonraki adımınızı planlamadan önce yaptıklarınızın işe yarıp yaramadığını gösteren bir kanıta da ihtiyacınız var. Tüketici içgörüleri, kararlarınızı verilerle doğrulamanızı sağlayan kanıt görevini görür.


Forbes, "Müşteri içgörülerini kullanmaya yönelik titizliğe sahip olmak, tahminleri ortadan kaldırır ve işletmelerin daha fazla veriye dayalı kararlar almasına yardımcı olur" diyor. “İşletmelerin anekdotlara göre hareket etmekten uzaklaşıp, işlerini müşteri ihtiyaçları ve içgörülerine göre optimize edecekleri bir yere geçmelerine yardımcı olacak.”


5 tür müşteri içgörüsü

Tüketici içgörüleri çeşitli biçimlerdedir. Farklı müşteri verileri türlerini öğrenmek, içgörüleri toplamanız ve analiz etmeniz gerektiğinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmenize yardımcı olacaktır.


Firmografik veriler

B2B şirketleri için bu bilgiler, ürün veya hizmetinizi kullanan işletmelerin özelliklerini açıklar. Firmografik veriler tipik olarak şirketin büyüklüğü, konumu ve sektörü gibi ayrıntıları içerir.


Kullanım bilgileri

Kullanım verileri, insanların ürününüzü veya hizmetinizi nasıl kullandığı gibi tüketici davranışlarını gösterir. Bu bilgiler, örneğin müşterilerinizin ürününüzü haftalık olarak mı yoksa günde birkaç kez mi kullandığını gösterebilir.


Müşteri sadakat bilgileri

Bu veriler, insanların işletmenizden ne kadar memnun olduğunu gösterir. Net Tavsiye Skoru (NPS), müşteri sadakatini ölçmenin yaygın bir yoludur; müşterilere tek soruluk bir anket gönderilir ve ürün veya hizmetinizi başkalarına önerme olasılıklarının ne kadar olduğu sorulur.


Müşteri hizmetleri verileri

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu veriler destek ekibinizle müşteri etkileşimlerinin kalitesini ve bağlamını gösterir. Müşteriler temsilcilerinize ne söylüyor ve ne bilmek istiyorlar? Hoşlanmadıkları veya anlamadıkları bir şey var mı?


Rakip verileri

Bu bilgiler, rakiplerin şirketlerini nasıl yönettiğini ve öne çıkmak için kendinizi nasıl konumlandırabileceğinizi gösterir. Rakip verilerini toplamak için muhtemelen pazar araştırması veya tüketici araştırması yapmanız gerekecektir.Müşteri içgörüleriyle marka deneyiminizi nasıl güçlendirebilirsiniz?

Müşteri içgörüleri, ürün tekliflerinizi ve hizmetinizi iyileştirebilmeniz için müşteri ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olmalıdır. Veriler ayrıca eğilimleri belirlemenize ve müşteri yolculuğunun neresinde olduklarına bağlı olarak alıcılarınıza istediklerini nasıl vereceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.


Destek açısından bakıldığında, yaygın müşteri sorularını ve hangi ekip üyelerinin bunları ele almak için en iyi donanıma sahip olduğunu belirlemek için müşteri içgörülerini kullanabilirsiniz. Örneğin, Zendesk'i kullanan şirketlerin çoğu, soruları doğru hizmet temsilcisine yönlendirmek için müşteri içgör