Instagram iş amaçlı nasıl kullanılır?

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Facebook'tan WhatsApp ve Messenger gibi sosyal mesajlaşma uygulamaları, API'larını kurumsal işletmelere açarak, müşteri görüşmelerini geniş ölçekte gerçekleştirmelerine olanak tanıdı. Artık Instagram mesajlaşmalarına Messenger API'ı üzerinden erişilebilir.


Y ve Z kuşaklarının çoğunlukta olduğu müşteri tabanına sahip işletmeler için Instagram kanalı büyük bir değer taşır. Yine de Instagram kullanıcıları için alışverişi, paylaşımı ve sohbeti kolaylaştıran özellikler genellikle daha küçük perakendeciler, restoranlar ve yaşam tarzı markaları bağlamında tartışılıyor. Bu değişmek üzere.


Instagram için Messenger API'ı artık yaygın olarak kullanılabilir. Zendesk Suite müşterisiyseniz, bu, IG Business hesabınızı Zendesk'e hızla bağlayabileceğiniz ve diğer tüm destek kanallarınızla birlikte Instagram'da müşteri görüşmelerini yönetmeye başlayabileceğiniz anlamına geliyor.


API nedir?

API, Uygulama Programlama Ara yüzü (Application Programming Interface) anlamına geliyor. API'lar, kurumsal mesajlaşma dünyasında, kurumsal işletmelerin müşteri görüşmeleriyle daha fazlasını yapmasına olanak tanır. Destek biletlerine dönüştürülebilir, veri kaynağı olarak kullanılabilir ve CRM ve müşteri destek yazılımlarına entegre edilebilirler. Bu, şirketlerin sohbet robotları ve otomasyon gibi araçlardan yararlanırken konuşmaları yöneten birden fazla aracıya sahip olmasına olanak tanır.


Instagram iş amaçlı mesajlaşma çözümü

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Instagram, markaların uygulamada kolayca ürün satabilmesi için Shop ve Checkout gibi bir dizi e-ticaret özelliği yayınladı.


Araştırmaya, alışverişe ve yorum yapmaya hazır kullanıcılarla, Instagram'da markalarla zaten ilişkiler kuruyorlar. Artık uygulamadan ayrılmadan hızlı, kişiselleştirilmiş hizmet alabilirler.


Instagram için Messenger API, işletmelerin Instagram'daki varlıklarını geliştirmelerine, müşteri görüşmelerini geniş ölçekte yönetmelerine ve nihayetinde daha iyi bir müşteri deneyimi sunmalarına olanak tanır.


Instagram üzerinden mesajlaşma, daha büyük işletmelerin şimdiye kadar gerçekten kullanamadığı bazı oldukça havalı, zengin özelliklere (örneğin daha kişiselleştirilmiş ve eğlenceli bir deneyim için sohbette emoji ve gif kullanmak) sahiptir.


Sohbet robotlarını ve veri yakalamayı içerebilen daha karmaşık konuşma kullanım durumları da vardır. En önemlisi, Instagram için Messenger API, işletmelerin profillerden, Mağazalardan ve Hikayelerden kişiler tarafından gönderilen mesajlara yanıt vermesini mümkün kılar.


Instagram özellikleriyle sohbet başlatma


Hikayeler

 • Kullanıcı sayfasının en üstünde geçici görsel içerik. 10.000 takipçisi ve Instagram İşletme Profili olan kullanıcılar, bir uygulama içi tarayıcı penceresi açmak için popüler "yukarı kaydırma" işlevini kullanabilir.

 • Mesaj at (DM me) etiketi, kullanıcıların doğrudan gelen kutunuza mesaj yollamasını sağlar. Bunun bir varyasyonu, hikaye yaratıcılarının küçük grup mesajları oluşturmasına olanak tanır.

 • Direkt Mesaj Gönder, kullanıcıların hikaye içeriğini arkadaşlarına direkt mesajla paylaşmasına olanak tanır. Markaların “dark social” yani "görünmez paylaşımlar" dünyasında yer kazanmak için paha biçilmez bir fırsat.

Reels

 • Tik Tok'a benzer şekilde, Reels, gelişmiş video düzenleme özellikleri ve efektleriyle müziği ayarlanabilen video içeriği parçalarıdır.

 • Reel videolarına yorum yapılabilir ve Direkt Mesaj Gönder eylemi, kullanıcıların Direkt Mesajlarında Reel videolarını paylaşmalarına olanak tanır.

Gönderiler

 • Ana sayfada, zaman çizelgesinde ve keşfet akışında görünen fotoğraflar ve videolar.

 • Markalar ürünleri etiketlerle tanıtabilir.

 • Kullanıcılar gönderilere yorum yapabilir ve arkadaşlarıyla paylaşmak için Direkt Mesaj Gönder eylemini kullanabilirler.

IGTV

 • Uzun video içeriği — kullanıcılar IGTV gönderilerine yorum yapabilir ve arkadaşlarıyla paylaşmak için Direkt Mesaj Gönder eylemini kullanabilirler.

Instagram Live

 • Kullanıcıların ve markaların takipçilerine canlı video yayınlayabildiği Instagram'ın canlı yayın özelliğidir.

 • Canlı yayındaki yorum akışı, markaların takipçileriyle etkileşim kurmasını sağlar

 • Direkt Mesaj Gönder eylemi, kullanıcıların Canlı akışları arkadaşlarıyla paylaşmasına olanak tanır.

Sponsorlu Gönderiler

 • Kullanıcıların akışlarında görünen ücretli gönderilerdir.

 • Sponsorlu gönderilere yorum yapılabilir ve kullanıcıları web sayfalarına ve doğrudan direkt mesajlara yönlendiren komutlar içerebilir.


İşletmelerin Instagram kullanması konuşarak ticaret için ne anlama geliyor?

Instagram'ın ölçeklenebilir mesajlaşma çözümü, desteğin çok ötesine geçiyor. Konuşarak ticaretin değişen yüzünün bir parçası. Konuşarak ticaret, sohbet üzerinden potansiyel müşteri kazanmak, çevrimiçi alışveriş yaparken canlı sohbeti kullanmak veya mesajlaşma uygulamalarında bir marka varlığı oluşturmak (harika bir başlangıç, ancak yeterli değil!) olarak düşünmek yerine, daha büyük müşteri deneyiminin bir parçası olarak düşünülmelidir.


Konuşarak ticaret nedir?

Konuşarak ticaret, mesajlaşma ve e-ticaretin kesişimidir. Müşteriler soru sormak, araştırma yapmak ve konuşma dizisinde destek almak istiyor - ve Facebook tarafından yapılan araştırmaya göre, bu kişilerin %75'i gerçekten bir satın alma işlemi yapıyor.


Online alışveriş söz konusu olduğunda, Instagram her şeyi değiştirdi. YouTube içerik yaratıcıları, Instagram'da satın aldıkları ürünleri gösteren videolar hazırlıyor ve ana akım markalar da Instagram'ın Checkout ve ürün etiketleri gibi özellikler sayesinde bu trende dahil oldular.


En başlarında Instagram'ın geldiği sosyal medya kanallarının popülaritesi, özellikle pandeminin de etkisiyle, her geçen gün arıyor. Şu an Türkiye 39 milyon kullanıcı ile dünya çapında Instagram kullanımında altıncı sırada yer alıyor. Yani Türkiye nüfusunun neredeyse yarısının bir Instagram hesabı olduğunu söyleyebiliriz.


Eskiden sadece zaman geçirmek için kullandığımız uygulamalar artık iş dünyasında önemli yerlere sahipler. İşletmeler için bu uygulamaları servislerini dahil etmek büyük bir önem taşıyor. Zendesk gibi bir omni-channel mesajlaşma platformuyla, her türlü etkileşimi tek platformdan gerçekleştirebilirler. Messenger API artık Instagram'ı destekliyor, bu da işletmelerin müşterilere doğrudan Zendesk'ten direkt mesaj gönderebileceğiniz anlamına geliyor. Kullandığınız tüm kanalları ve tüm verilerinizi tek bir platformda bir araya getirebilirsiniz. Yani tek platform üzerinden müşterilerinizle Instagram, WhatsApp ve çok daha fazlası dahil olmak üzere istediğiniz kanaldan iletişim kurabilirsiniz.


Ücretsiz Zendesk denemenize bugün başlayın

38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör