Müşteri Deneyimini Geliştirmek İçin Yapay Zekadan Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Başarılı bir müşteri deneyimi, müşteri yolculuğunun her adımında verimli ve kişiselleştirilmiş etkileşimler sunar. Ancak bunu başarmak için firmalar müşteri verilerini analiz edip, buna göre aksiyon alacakları daha hızlı bir yola ihtiyaç duyarlar.


Firmalar, daha iyi müşteri deneyimleri sunabilmek için her temas noktasında müşteri verilerini otomatik olarak bir araya getirip düzenlemek için yapay zekaya (AI) giderek daha fazla güveniyor. Peki, yapay zekadan faydalanarak müşteri deneyimini nasıl geliştirebilirsiniz?


Yapay Zeka Destekli Müşteri Deneyimi Nedir?


Yapay zeka(AI) destekli müşteri deneyimi, her temas noktasını olabildiğince verimli ve sorunsuz hale getirmek için makine öğrenimi ve sohbet robotları gibi teknolojileri kullanır. Bu, çok yoğun veya müsait olmadığınız zamanlarda dosyaları organize etmek, etkileşimleri analiz etmek ve görevleri tamamlamak için sanal bir asistana sahip olmak gibidir. Böylece müşteriler her zaman ihtiyaç duydukları yardımı alabilirler.Müşteri deneyimini geliştirmek için yapay zekadan nasıl faydalanabilirsiniz?


1- Müşteri Adaptasyon Sürecini Geliştirin

Pek çok tüketici, firmaların, yeni müşteri edinme konusunda daha başarılı olabileceğini düşünüyor. Yapay zeka, işletmelerin hızla yeni müşteri kazanmasına ve adaptasyon sürecini kişiselleştirerek daha basit hale getirilmesine yardımcı oluyor.


7/24 Müşteri Desteği Sağlayın

Yardım merkezleri ve sohbet robotları gibi yapay zeka destekli self servis seçenekleri, müşterilerinize hızlı bir şekilde destek olmanızı sağlar ve ürün veya hizmetinizi aktarırken, oluşabilecek soru işaretlerini gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda yapay zeka destekli sohbet robotları müşterilerin sorunlarına kendi çözümlerini bulmalarına da olanak tanır.


Adaptasyon sürecinde, müşteri tarafında pek çok soru işareti olur. Zendesk'in Yanıt Botu (Answer Bot) gibi sohbet robotları, temel soruları yanıtlamak ve gerçek zamanlı olarak müşteri bilgilerini edinmek için yapay zekayı kullanır. Sohbet robotu, başlangıç aşamasında müşterilerin faydalı bulabilecekleri makaleleri, eğitim kılavuzlarını ve diğer kaynakları önerebilir.


Yapay zeka destekli sohbet robotları sayesinde mesai saatleri dışında bile müşteriler kendi sorularına yanıt bulabilir, böylece destek ekibi de biriken talepler yönetilebilir. Yardım merkezleri için içeriğinizi analiz etmenize ve düzenlemenize yardımcı olması için yapay zekadan faydalanabilirsiniz. Örneğin Zendesk'in Content Cues ürünü, müşterilerin sorularına yönelik ilgili bilgiye erişim sağlayabilmeleri için makine öğrenimi teknolojisini kullanır. Temel sorulara yanıt bulan sohbet robotları yardımıyla, destek ekipleri zamanı kompleks soruları çözmek için kullanır, bu da tüm müşteriler için hızlı bir çözüm ve iyi bir deneyim sağlar.


Kişiselleştirilmiş Hizmet Sunun

Yapay zeka kullanarak şirketler, başlangıç sürecinde ilgili ürünleri ve kaynakları belirlemek için bir müşterinin davranışını, demografisini ve kişisel tercihlerini analiz edebilir.


Örneğin Netflix, her abone için kişiselleştirilmiş bir ana sayfa oluşturmak için yapay zekadan faydalanır. İzleyiciler yeni bir Netflix hesabı oluşturduğunda, en sevdikleri film ve dizilerden birkaçını seçmeleri istenir. Netflix, yapay zeka teknolojisini kullanarak benzer programları önerir, böylece hesabınız sürekli olarak izlediğiniz içerik, izlenme süresi ve izlediğiniz cihaza göre kişiselleşmiş hale gelir.

Benzer şekilde Amazon, her bir sorunun arkasındaki mantığı çözerek, müşterilerin en alakalı sonuçlara erişebilmesi için yapay zeka ve makine öğrenimi kullanır. Bir müşterinin arama geçmişine bağlı olarak Amazon, müşterinin beğenme olasılığı yüksek olan benzer ürünleri de görüntüler.


Başlangıç aşamasında kişiselleştirilmiş seçenekler sunmak, müşterilerin ihtiyaç duyduklarını daha hızlı almasına yardımcı olur ve mağazanıza geri gelmelerini sağlayan iyi bir müşteri deneyimi sunar. Segment'in 2021'de Kişiselleştirilmiş Hizmet raporu , müşterilerin %60'ı kişiselleştirilmiş bir deneyim sunan bir şirketin devamlı müşterisi olacağını söylüyor.


2-Müşteri Kaybını Önleyin

Müşterilerin İhtiyaçlarını ve Olası Sorunları Tahmin Edin