Müşteri Hizmetleri nedir ve 2021 ve sonrası için nasıl becerilere ihtiyacınız var?Müşteri hizmetleri, müşterileri destekleme eylemidir. Müşteri hizmetleri bir işi ya başarıya ya da batışa götürür. Ancak ne olduğu veya nasıl iyi yapılacağı konusunda herkes hemfikir değil. Bu makalede, temel müşteri hizmetleri becerilerini, türlerini, iş gereksinimlerini ve işletmenizi müşteri hizmetleri başarısı için nasıl düzenleyebileceğinizi paylaşacağız.


Müşteri Hizmetleri nedir?


Sözlük tanımına göre müşteri hizmetleri, "bir şirket tarafından ürünlerini veya hizmetlerini satın alan veya kullanan kişilere sağlanan yardım ve tavsiyedir". Aynı zamanda, iyi müşteri hizmeti sağlayan ekipleri destekleyen süreçler de var.


Çoğu insan, müşteri hizmetlerini, sadece sorun yaşadığı bir işletmeyle karşılaştığında kullanılan bir hizmet olarak düşünür. Fakat bu sadece işin tek bir yanıdır. Müşteri hizmetleri, yalnızca bir müşteri sizi aradığında veya e-posta gönderdiğinde olan şey değildir. Örneğin, şu durumlarda da olur:İyi bir müşteri hizmeti nasıl olmalıdır?


Nihayetinde, müşteri hizmetinin insan unsurları, iyi müşteri hizmetinin özüdür. Müşteriler, seçtikleri kanallarda hızlı yanıtlar bekler - ancak bu sadece ön yüzüdür.


İyi bir müşteri deneyimi, bir müşterinin kendisine nasıl davranıldığıyla ilgilidir. Örneğin, bir müşteri durmadan farklı departmanlar arasında gidip geliyorsa veya beklemedeyken kendini tekrarlamak zorunda kalıyorsa, sorunlarıyla ilgilenildiğini veya zamanlarına saygı duyulduğunu hissetmeyecektir.


İyi bir müşteri hizmeti, bir şirketin müşterinin beklentilerini aşmasıdır. Bu, geleceği öngörerek destek sunmayı ve müşterilerin ihtiyaçlarını tahmin etmeyi veya bir problemi gerçekleşmeden önce çözmeyi içerebilir. Aynı zamanda derin müşteri bağlantıları kurmak için fazladan yol kat etmek anlamına da gelebilir.


Örneğin, müşterilerle derin ve gerçek ilişkiler kurmak için tüm gerekenleri yapmak Zappos'un Müşteri Bağlılığı Ekibinin en önemli hedefidir.


"Zappos’un 10 Temel Değerinden biri pozitif bir ekip ve aile ruhu oluşturmaktır ve bizim için müşterilerimiz ailedir. Bizimle iletişime geçtiklerinde de böyle hissetmelerini istiyoruz." - Harmoni Hines, Kıdemli Yönetici, Zappos Müşteri Bağlılığı Ekibi.

Zappos Müşteri Bağlılığı Ekibi Kıdemli Müdürü Harmoni Hines, "Müşteri Bağlılığı ekibimiz gerektiği kadar görüşmede kalabilir (en uzun görüşmemiz 10 saat 51 dakikaydı), ancak her gün yaklaşık iki saat süren aramalar yapıyorlar. Zappos’un 10 Temel Değerinden biri pozitif bir ekip ve aile ruhu oluşturmaktır ve bizim için müşterilerimiz ailedir. Bizimle iletişime geçtiklerinde de böyle hissetmelerini istiyoruz." ifadesiyle müşteri hizmetlerinin önemini vurguladı.


İyi bir müşteri hizmeti, çoğu zaman tüketicilerin deneyimlerini başkalarına anlatmaya istekli oldukları anlamına gelir. Müşteri memnuniyeti puanları (CSAT) gibi temel ölçümleri izleyerek ve analiz ederek müşteri hizmetleri seviyenizi ölçebilirsiniz.
İyi bir müşteri hizmetinin 4 ilkesi nedir?


Dünya çapında 3.000 müşteriyle anket yaptık ve bu cevabı bulmak için Zendesk kullanan 45.000 şirketten oluşan veri dizinimizi inceledik.

Müşteri hizmetlerinin en önemli 4 ilkesinin şunlar olduğunu öğrendik:


 1. Hızlı çözümler - ister bir temsilci, ister self servis veya bir chatbot aracılığıyla olsun

 2. Sorular gelir gelmez cevapları bulabilmek – 7/24 ve gerçek zamanlı olarak

 3. Arkadaş canlısı, anlayışlı bir temsilci ile etkileşim kurmak

 4. En uygun kanal üzerinden destek ile iletişime geçebilmekMüşteri hizmetleri ile müşteri desteği arasındaki farkMüşteri desteği ile müşteri hizmetleri arasında fark vardır. Müşteri desteğini “nasıl” sorusu olarak, mesela bir sorunu gidermenin cevabı gibi ve müşteri hizmetlerini “neden” sorusu olarak, mesela neden bulut hesabınızı belirli bir şekilde kurmanız önerilir, düşünmek yardımcı olabilir.


Bir müşteri destek ekibi kısa vadede teknik bir sorunu çözebilir, ancak iyi bir müşteri hizmeti sağlamak, uzun vadeli ilişkiler ve gerçek bir ortaklık kurmaya yardımcı olur. Destek sürecine "neden" sorusunu eklemek, müşterilerin olayı daha iyi kavramasını sağlar ve böylece deneyimi iyileştirir ve temsilcilerin de kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur.


Bunlar düşündüğünüzden çok daha derin görünebilir. Eğer her şey karmaşık geliyorsa, bilin ki yalnız değilsiniz. İşi kolaylaştırmak için sizlere birkaç temel çıkarımı sıraladık:

 • Müşteri hizmetleri türleri

 • Müşteri hizmetlerinin önemi

 • Müşteri hizmet hedefleri

 • Müşteri hizmetleri becerileri

 • Müşteri hizmetleri kitapları

 • Müşteri odağı


Bilmeniz gereken 2 tür müşteri hizmeti


Her kanal farklı bir müşteri hizmeti türü olarak kabul edilebilir, ancak gerçekte işletmenizin sunabileceği yalnızca iki tür müşteri hizmeti vardır: proaktif ve reaktif.


Proaktif ve reaktif destekReaktif destek eskiden standart hizmetti: Bir müşterinin bir soru veya problem hakkında işletmenizle iletişime geçmesini beklerdiniz. Proaktif hizmet ise, artık çok önemli bir müşteri hizmeti türüdür - müşterilerinizin sorunlarını önceden tahmin etmek ve bunları müşterilerinizden önce ele almak anlamına gelir. Bu şunları içerebilir:


 • Bir e-ticaret şirketinin alışveriş sepetlerinin terk edilmesinin önüne geçmek amacıyla sık sorulan müşteri sorularını yanıtlaması için ödeme sayfasına bir chatbot yerleştirmesi

 • Bir internet tedarikçisinin müşterilere yaklaşan hizmet kesintileri hakkında bir uyarı göndermesi


Müşteri hizmetleri iş dünyasında neden önemlidir?


Müşteri hizmetleri, işletmenizi rakiplerinizin önüne çıkardığı için önemlidir. İnsanları markanıza, ürünlerinize ve hizmetlerinize yıllarca sadık kalmasını sağlayabilir.


Ancak bu, yalnızca işletmenizin müşteri hizmetini birinci öncelik haline getirmesi durumunda mümkündür; bunu yapmazsanız müşteriler ödün vermeye istekli olmaz. Hatta, Zendesk'in 2020 Müşteri Deneyimi Eğilimleri Raporu, müşterilerin kabaca yarısının yalnızca tek bir kötü deneyimden sonra bile rakip markaya geçmeyi tercih ettiklerini ortaya koydu. Birden fazla kötü deneyim olması durumunda, bu oran yüzde 50’den yüzde 80'e çıkar.


"Müşterilerin yarısı yalnızca tek bir kötü deneyimden sonra bile rakip markaya geçmeyi tercih ediyor. Birden fazla kötü deneyim olması durumunda, bu oran yüzde 50’den yüzde 80'e çıkar."


Müşteri hizmetlerinde en önemli 3 şey nedir?


Müşteri hizmetleri her şirkette farklı görünebilir, ancak her zaman basit bir kurala bağlıdır: Ürününüzü veya hizmetinizi kullanan insanlara değer vermek. Ürününüz, şuana kadar karşılaşılmış en iyi şey olabilir. Ancak, iyi bir müşteri hizmeti beraberinde gelmedikçe kimse kullanmak istemeyecektir.


Müşteri hizmetlerinde en önemli 3 şeyin şunlar olduğunu öğrendik:


1. Empati yapın


Düşünceli ve verimli yanıtlara duyulan ihtiyaç arttıkça, hem yeni hem de mevcut müşterilerle empati kurmak müşteri hizmetleri için vazgeçilmez hale geldi.


Müşteri empatisi şu anlamlara gelebilir:

 • Müşterilerinize zahmetsiz bir deneyim sunmak için tercih ettikleri kanalları kullanmak: Zendesk'in 2020 Müşteri Deneyimi Trendleri Raporuna göre müşterilerin yüzde 42'si 7/24 gerçek zamanlı desteğin çok önem taşıdığını söylüyor - şirketler müşterilerinin kullandıkları platformda iletişime geçmeli, böylece müşteriler istedikleri zaman ve istedikleri zaman bağlanabilirler.

 • Kendinizi öfkeli bir müşterinin yerine koymak

 • Müşteri geri bildirimlerini dinlemek ve daha iyi olmak için bunları kullanmak


2. Temsilcileri, müşteri sorunlarını hızlı ve etkili bir şekilde çözmek için ihtiyaç duydukları araçlarla donatın


Müşteri hizmetleri yazılımı, bir destek ekibini mükemmel müşteri hizmeti sunabilmeleri için ihtiyaç duydukları araçlarla donatmanın anahtarıdır. Örneğin, Zendesk içindeki Temsilci Çalışma Alanı, destek ekiplerine aşağıdakilerle donatılmıştır:

 • Kanallar arası bağlantı: Temsilcilerin, müşterinin iletişim bilgileri, tercihleri ​​ve hesap türü gibi bilgilere erişebilmesi gerekir, böylece müşteriler, bir temsilci ayrıntıları ararken kendilerini tekrarlamaz veya beklemede bırakılmazlar.

 • İşbirliği araçları: Temsilciler, bir görüşmeden ayrılmadan mesaj görüntüleme ve gönderme veya departmanlar arası paylaşım için eposta ve Slack entegrasyonları gibi işbirliği araçlarına sahip olduğunda, müşterilere sorularına en iyi yanıtları hızla alabilirler.

 • İş akışları, tetikleyiciler ve otomasyon: Bunlar, müşteriyle yüz yüze olan etkileşimleri kolaylaştırır, destek kaynaklarından tasarruf sağlar ve çözme süresini azaltır.


3. Müşteri hizmetlerinin işletme genelinde önemli olduğunu gösterin


Müşteri hizmetleri herkesin işidir. Bu sadece müşteri destek ekiplerinin ve diğer ön saflardaki çalışanların düşünmesi gereken bir şey değildir. Mükemmel müşteri hizmetine sahip şirketler, müşteri deneyiminin kuruluş genelinde, müşteri yolculuğunun her adımında önemli olduğunu göstermektedir. Bu şunları içerir:

 • Pazarlama kampanyalarının dürüstlüğü

 • Fiyatlandırma modellerinin şeffaflığı

 • Satış döngülerinin kolaylığı

 • Gerçek ürün veya hizmetlerinin kalitesiMüşteri hizmeti hedefleri


Müşteri hizmetlerinin temel amacı, müşterinin şampiyonu olmaktır. Bu, müşteri sorularını hızlı ve etkili bir şekilde yanıtlamak, sorunları empati ve özenle çözmek, diğer ekiplerle paylaşmak için sıkıntılı noktaları belgelemek, ilişkileri beslemek ve marka güvenilirliğini arttırmak anlamına gelir.

Destek ekipleri, aşağıdaki temel metriklerle hedefleri ölçebilir:

 • Ortalama ilk yanıt süresi

 • Ortalama çözüm süresi

 • Bir müşterinin zaman içindeki CSAT derecelendirmesi

 • Kanala göre CSAT derecelendirmeleri

 • Çağrı biriktirme listesi


Müşteri hizmetleri ekipleri daha doğrudan hedeflerine hakim olduklarında, şirketin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, daha fazla işlevler arası hedefleri karşılamasına yardımcı olurlar:

 • Müşteri elde tutma oranını artırmak

 • Müşteri sadakatini artırmak

 • Müşteri yaşam boyu değerini artırmak

 • Müşteri kaybını azaltmak

 • Daha iyi bir müşteri deneyimi yaratmakMüşteri hizmetlerinin altın kuralı nedir?


Çoğu müşteri hizmeti hedefi bir ölçüye bağlıdır. Ancak müşteri hizmetlerinin altın kuralı, bir müşterinin neye ihtiyacı olduğunu anlamak ve onları mutlu etmek için elinizden geleni yapmaktan ibarettir.


Eğer bir müşteri görüşmesi olması gerekenden daha uzun sürüyorsa ve bunun sebebi bir temsilcinin müşteriyle dostça bir konuşma yapmasıysa veya o müşteri için her yeri didik didik aramasıysa, bu harika bir hizmettir - çözüm süresi yüksek olsa bile.


Eğer potansiyel bir müşteri bir ürün hakkında daha fazla bilgi almak için desteğe ulaştıysa ve temsilci anlayışlı, verimli ve yardımcı ise, potansiyel müşteri bunu olumlu bir deneyim olarak hatırlayacaktır - asla ödeme yapan bir müşteri olmasalar bile.
En önemli müşteri hizmetleri becerileri


Müşteri hizmetleri becerileri veya özellikleri, bir temsilcisinin iyi bir müşteri hizmeti sunmak için ihtiyaç duyduğu nitelikleri ve yetenekleri temsil eder. Müşteri hizmetleri yöneticileri, teknik beceri setleri için işe alma eğilimindedir. Teknik beceriler önemlidir, ancak sosyal beceriler de önemlidir.

Müşteri hizmetleri temsilcilerinizin ihtiyaç duyduğu en önemli müşteri hizmetleri becerileri şunlardır:

 • Dil ve ton

 • Aktif dinleme

 • Açık iletişim

 • Ortama uyum becerisi

 • Çoklu görev konusunda rahatlık

 • Detaylara dikkat

 • Hizmete hazır olma

 • İşbirliği becerileri1 - Müşterinin dilini ve tonunu yansıtma yeteneği


Başka bir kişinin dilini ve üslubunu yansıtmak, onlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Şimdi, bir müşteri bir arama yaptığında kızgınsa, siz de kızgın davranmak istemezsiniz. Bunun yerine, "sakinliğin bulaşıcı olduğunu" unutmayın. Kararlı olun ve gerginliği azaltmak için çabalayın. Müşteriler, açıkça aklı başında olan birinden yardım almaya yanıt verirler.


Bu Forbes makalesinde kızgın müşterilerle başa çıkmak hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.


Canlı sohbette yanıtlar genellikle kısa, hızlı ve eksiktir. Bu, sizin ve müşterinin birbirinizin üslubunu anlamasını zorlaştırır. Sözlerinizi dikkatli bir şekilde seçin ve dikkatli ve net bir şekilde cevaplayın. Kelime oyunlarından veya bölgesel ifadelerden kaçınmaya çalışın.

Bunun yerine nazik, bilgilendirici bir ton kullanın. Hayal kırıklığına uğramış bir müşteriye yardım ederken en iyi arkadaşınız sabırdır.


2 - Aktif dinleme


Müşteriler şikayet ettiğinde ve hayal kırıklığına uğradığında, söylediklerinizi kabul edemeyebilirler. Dolayısıyla, bir çözüme ulaşmak her zaman en iyi yaklaşım değildir.

Öncelikle empati gösterme yeteneği çok önemlidir. Unutmayın, hem siz hem de müşteri sadece bir çözüme değil, ortak bir memnuniyete ulaşmak istersiniz.


Stresli müşterilerin duyulduğunu hissetmesi gerekir. Aramalarının nedenini anladığınızı açıklayın. Göstereceğiniz empati, zor bir müşteri deneyimini geliştirmek için uzun bir yol kat edecektir.


3 - Açık iletişim


Kimse bekletilmekten hoşlanmaz, özellikle de biriyle konuşana kadar ne kadar zaman geçeceğini bilmiyorlarsa.


Müşteriler aradığında veya canlı bir sohbet başlattığında, bekleme süreleriyle ilgili beklentilerini belirleyin. Bu, sorunlarının sizin için önemli olduğunu hissetmelerine yardımcı olabilir.


4 – Ortama uyum becerisi


En iyi müşteri hizmeti şablonları, temsilcilere kopyalayıp yapıştırmaları için önceden yazılmış metin vermekten fazlasını yapar. Temsilcilerin müşterilerle gerçek, insani bağlantılar kurabilmesi için yüksek kaliteli, kişiselleştirilmiş yanıtların başlangıç ​​noktasıdırlar.


Bir şablonla başlayın, ardından müşterilere yanıt vermeden önce şablonu düzenleyin. Bu, yanıtlarınızın müşteriler için daha kişisel hissetmesini sağlar.


Kendi sesinizi ve yaklaşımınızı kullanmanızda bir sakınca yoktur - sadece şirketin markasını ve felsefesini yansıttığınızdan emin olun. Örneğin, belki kendi e-posta imzanızı benzersiz hale getirebilirsiniz.


5 - Çoklu görev konusunda rahatlık


Canlı sohbet temsilcilerinin aynı anda birden fazla sohbeti yönetmesi beklenir. Bu başlı başına bir beceridir. Çok görevde kabiliyetli kişiler, sorularla bombardımana tutulduklarında bile büyük resmi gözden kaçırmazlar.


Aynı anda çok fazla sohbetle ilgilenmemeye dikkat edin, aksi takdirde müşterileriniz yanıtlar arasında çok uzun süre bekleyecektir. Bir cevap bulmak için daha fazla zamana ihtiyacınız olursa, her zaman kısa bir beklemeye alabilirsiniz. Ancak, telefon desteğinde olduğu gibi, önce beklentileri belirleyin. Örneğin, daha fazla araştırma yapmak için onları kısa bir beklemeye almanızda sorun var mı öğrenin.


6 - Detaylara dikkat


Bazen müşterilerin kendilerini yazılı olarak ifade etmeleri daha zordur. Hızlıca okuyup hemen sonuca varmayın. Farklı müşterilerin nasıl iletişim kurduğunu anlamak için çok fazla eğitim ve uygulama gerekir. Ancak bu, müşteri hizmetlerinde başarının anahtarıdır.


Örneğin, satışta çalışan biri iddialı veya agresif olabilir. Veya bir mühendis, probleminin nasıl çözüldüğüne dair daha fazla teknik ayrıntı isteyebilir.


Bunun gibi ipuçlarını okuyabilmek, bir müşteri hizmetleri temsilcisine müşteri hizmetleri yaklaşımlarını nasıl uyarlayacakları konusunda daha iyi bir fikir verebilir.


7 - Hizmete hazır olma


Yardıma ihtiyaç duyduklarında her zaman bir müşterinin sosyal paylaşımına yanıt verin. Hemen cevap veremeyebilirsiniz. Ancak bu müşteriyle hızlı bir şekilde ilk temas kurmak ve ne zaman yanıt vereceğinizi onlara bildirmek yine de önemlidir. Hızlı yanıtlar vermek, bir müşterinin sorununu kesin ve kibar bir üslupla ele alma konusunda usta olmak anlamına gelir.


“Her zaman yanıt ver” ilkesinin istisnası, temsilcilerin kamu kanallarında açık bir tartışma çıkarma girişimiyle karşı karşıya kalmasıdır. Bu yorumlar genellikle şirketin kendisine yöneliktir. Eğer konunun önem taşıdığını düşünüyorsanız, o kişiyle ilişki kurmak mantıklı gelebilir. Ancak bir şirket, sosyal medyada bir temsilcinin veya herhangi bir çalışanın hata yapmasını göze alamaz. Bu nedenle, herkese açık bir şekilde yanıt verirken her zaman dikkatli olun.


8 - İşbirliği becerileri


Bir müşterinin sorusunu cevaplamak genellikle diğer ekiplerle veya departmanlarla çalışmayı içerir. Bir sosyal medya paylaşımını yanıtlamak, müşteri desteği ekibinin görevi mi yoksa pazarlama ekibinin görevi midir? Bazen ayırt etmesi zor olabilir.


Pazarlama ekibiniz sosyal medyanızı yönetiyorsa, gelen destek talepleriyle ilgili yardım için müşteri hizmetleri ekibiyle bağlantı kurduklarından emin olun. Unutmayın, iyi müşteri hizmetlerinden herkes sorumludur, bu nedenle temsilcilerin güçlü işbirliği becerilerine sahip olması gerekir.Temsilciler, her destek kanalına özgü müşteri hizmetleri becerilerine ihtiyaç duyar.


En iyi müşteri hizmetleri çalışanı, kanallar arasında kolayca hareket edebilmelidir. Bu, her kanala en uygun becerilerle sorunları çözmeyi içerir. Empati kurma ve ürün bilginizi müşterilerle paylaşma becerilerinizi geliştirin. Müşteri hizmetlerinde bir rock yıldızı olacaksınız.


Birçok destek ekibi, birden çok kanalda hizmet sağlar. Bu kanalların her biri biraz farklı beceriler gerektirir.


Telefon desteği: "Konuşma sesiniz" nasıl?


Bazen duygularımızı ifadelerimizle iletiriz, bazen de sesimizle. Müşteri hizmetleri çalışanları, telefon hatları aracılığıyla hayal kırıklığı ve öfkenin nasıl tercüme edildiğini bilirler. Ve elbette, bu iletişim iki yönlü bir yoldur. Bu nedenle, yazılı bir metni okuyan telefon görevlilerinin üsluplarını dikkate alması gerekir.

İyi bir telefon desteği sağlamak için şunları yapmalısınız:

 • Bir müşterinin dilini ve üslubunu yansıtın

 • Önce dinleyin, ardından sorunu doğrulayın

 • Bekletme sürelerini iletin


E-posta desteği: Unutmayın, robot değilsiniz


Harika bir e-posta desteği sağlamak için iyi yazmalısınız. E-posta yanıtları, diğer destek türlerinden daha fazla yapı ve hassasiyet gerektirir. Müşterinin kafasını karıştırabilecek herhangi bir hatadan kaçınırken açık ve net yazmalısınız.

Her durumda mükemmel e-posta desteği sağlamak için:

 • Basmakalıp ifadeleri değil, şablonları kullanın

 • Belirli bir zaman diliminde yanıt verin