Müşteri sadakat ve memnuniyet oranınızı artırın

Güncelleme tarihi: 22 Mar 2021


Müşterilerinizin sadakatini parayla satın alamasınız – bunun için çalışmanız gerek. Peki nasıl?


Her türlü ilişki iki taraflıdır. Müşteri ve şirket arasındaki ilişki de buna dahildir.

2020 Amerika Ulusal Ticaret Federasyonu Konferansında konuşma yapan, Microsoft Ticaret ve Tüketim Malları Endüstrisi Kurumsal Başkan Yardımcısı Shelley Bransten, müşterilere sadakat konusunda şu önemli soruya dikkat çekti, peki ya müşterilere sadakat nedir?


"Markaların, müşterilerin onlara ne kadar sadık olduğunu düşünmeyi bırakıp, kendilerinin müşterilerine ne kadar sadık olduğunu düşünmeye başlaması gerekiyor."

Müşterilerinize sadakatinizi göstermek ve onların sadakatini kazanmak için faydalı ipuçları için okumaya devam edin.


Müşteri sadakati ve müşteri elde tutma


  • Müşteri elde tutma, bir müşterinin sizden satın aldığı anlamına gelir, ancak markanız ile yakın bir bağ içinde değildirler.

  • Müşteri sadakati, bir müşterinin şirketinizi tercih ettiği ve seçim yapması gerekirse markanızı diğerlerine tercih edeceği anlamına gelir.
Müşteri elde tutma nasıl arttırılabilir


Yeni bir müşteri kazandıktan sonra, onları kullanıma devam etmeye ikna etmeniz gerekir. İyi bir deneyim sağladığınızdan emin olun ve elbette özünde iyi insanlar olduğunuzu gösterin.

Müşterilerinizi memnun etmenin birkaç yolu var:


İyi bir ilk izlenim bırakın


Yaptığınız her şey, web sitenizden müşteri hizmetlerinize kadar markanız hakkında bir hikaye anlatır. Kötü bir hizmet deneyiminden sonra müşterilerin neredeyse yarısının rakip bir markaya geçtiğini biliyor muydunuz? Sadece bir şansınız olabilir, o yüzden bunu iyi değerlendirdiğinizden emin olun.


Elinizden geldiğince yardımcı olun


Yeni veya potansiyel bir müşteri size ulaştığında, yardım etmek için elinizden gelen her şeyi yapın. Beklemediğiniz derecede spesifik soruları olsa da yanıtlayın veya Google'da kendileri arayabilecekleri bir konu olsa bile siz arayıp yanıtlayın. Buna benzer göstereceğiniz küçük nezaketler, güven oluşturmak için yapabileceğiniz kolay eylemlerdir.


Sorunsuz bir deneyim yaratın


Müşteri deneyimi, şirketlerin rekabette kendilerini öne çıkarmasının önemli bir yoludur. Örneğin, müşterilerin akıllarında kalan sorulara cevap bulmalarına yardımcı olmak için çıkış sayfanıza bir sohbet botu yerleştirebilirsiniz. Bu, müşterilere her adımda onları düşündüğünüzü gösterir.


Takdirinizi gösterin


Müşteri takdiri, müşterilerinizle iyi bir ilişki kurmanıza yardımcı olur ve onları geri gelmeye teşvik eder. Servisini ilk kez kullanan bir müşteri iseler, onlara bir indirim kodu vererek minnettarlığınızı gösterebilirsiniz. Sadakat programları, müşterilerinize teşekkür etmenin başka bir yoludur.Müşteri sadakati nasıl artırılır


İyi bir ilk izlenim bırakma sadece ilk adımdır. Sadık müşteriler ve marka temsilcileri kazanmak için daha derin bağlar kurmanız gereklidir.

İşte müşterilerinizin size güvenebileceğini kanıtlamak için birkaç yöntem.