Müzik üretkenliğinizi artırabilir mi? Cevap: Evet

Eğer müzik dinlerken kendinizi kafanızı sallarken veya dans ederken bulduysanız, ilk elden doğru ruh halinin üretkenliğinizi artırabileceğini ve iş gününüzden daha fazlasını elde etmenize yardımcı olabileceğini biliyorsunuzdur. Peki ya bu akıcı çalışma durumuna istediğiniz zaman ulaşabilseydiniz? Gerçek şu ki: Yapabilirsiniz. Çalışırken üretken olmanızı sağlayacak doğru müzik ile çalışma saatlerinizi en üst düzeye çıkarabilir ve üretkenliğinizi ikiye katlayabilirsiniz.


Bu yazıda, müziğin üretkenliği nasıl etkilediğinden bahsedecek, hangi tür müziğin hangi iş türleri için en iyisi olduğunu inceleyeceğiz ve hatta çalışma kalitenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak üretken müzik içeren birkaç farklı çalma listesine bakacağız.


Müzik üretkenliğinizi nasıl etkiler?


İlk olarak, işteyken müzik dinlerken perde arkasında neler oluyor? Çalışırken müzik dinlemenin odaktan ruh haline ve stres yönetimine kadar her şeyi etkilediği bilinen bir gerçek. Bunu kanıtlayan epeyce araştırma da bulunuyor.


Verimliliği artırır

Miami Üniversitesi'nde müzik terapisinde yardımcı doçent olan Teresa Lesiuk, müzik dinleyen işçilerin görevlerini daha hızlı tamamladığını ve genel olarak dinlemeyenlere göre daha iyi fikirlere sahip olduklarını ortaya koyan bir araştırma yaptı.


Ruh hali üzerindeki etkisi

Başka bir çalışma meta-analizi, stresli bir olaydan önce müzik dinleyen ve anti-anksiyete ilaçları alan denekler arasında, müzik dinleyenlerin anti-anksiyete ilaçlarını alanlara göre daha az kaygı ve daha düşük kortizol seviyeleri yaşadığını ortaya koydu. Lesiuk’un çalışmasına verilen yanıtlar, çalışırken olumlu bir ruh hali değişikliği ve yaratıcı görevler hakkında gelişmiş bir algı yarattığı için işte müzik dinlemenin değerini de ortaya koydu. Peki bundan ne çıkarabiliriz?


İlk olarak, çalışırken müzik dinlemenin birçok faydası var. Yaratıcılığı tetiklemekten günü genel olarak daha keyifli hale getirmeye kadar, müzik daha etkili bir iş gününün sırrı olabilir. O halde bir sonraki soru şu olmalı: Maksimum üretkenlik için ne tür müzik dinlemelisiniz?


Farklı görevler için doğru müzik

En iyi seçim yaptığınız işe bağlı olduğundan, çoğu zaman farklı görevler için farklı müzik türlerine ihtiyaç duyarsınız. Her müzik türü farklı durumlarda aynı olumlu sonuçları vermeyecektir.


Daha karmaşık görevler = daha basit, şarkı sözü içermeyen müzik

Araştırmalar, karmaşık müziğin yüksek derecede konsantrasyon gerektiren görevleri yapmanızı zorlaştıracağını gösteriyor. Odaklanmadan ve dikkat dağınıklığından uzak kalmak için hiçbir söz olmayan sakinleştirici klasik veya enstrümantal müziği tercih edin. Gün boyunca farklı görev türleri üzerinde çalışırsanız, bu çalışma sprintlerini yansıtacak şekilde yapılandırılmış bir oynatma listesi oluşturabileceğinizi unutmayın; bu, görevde kalmanıza ve üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir.


Üretkenlik için en iyi müzik hangisidir?

Verimlilik için hangi müziğin en iyisi olduğuna bakarken göz önünde bulundurulması gereken birkaç seçenek vardır. En iyi seçenek, yaptığınız işe ve kişisel müzik zevkinize bağlı olacaktır. Özel ihtiyaçlarınız ve hedefleriniz için doğru müziği seçin.


Odağı geliştirin: Klasik veya enstrümantal müzik

Klasik veya söz içermeyen enstrümantal müzik yararlı, odaklanma sağlayan bir ortam yaratabilir. Bir çalışmada, sekiz doktordan yedisi, klasik Barok müziğin ruh hallerini ve çalışmalarındaki konsantrasyonlarını artırdığını söyledi. Bunun nedeni muhtemelen söz içermeyen müziğin zihni uyarmaya ve aşırı dikkat dağıtmadan sessizliği ortadan kaldırmaya yardımcı olmasıdır.


Rahatlatıcı bir ruh hali yaratın: Lo-fi müzik

Lo-fi olarak da bilinen “düşük kaliteli” müzik, çalışma koşulları için eğlenceden ziyade hoş bir ortam yaratmayı amaçlar. The New Yorker alaycı bir şekilde bu türe "hesap tablosu yapmak için ideal duygusuz müzik" diyor, ama gerçek şu ki - tam da ihtiyacınız olan şey bu olabilir. Sessiz ritimler ve rahatlatıcı alt tonlarla bu caz ve hip-hop karışımı, çalışma alanınızda rahat bir ruh hali yaratabilir. İşte tipik olarak 15.000'den fazla kişinin iş günü boyunca dinlediği Lofi Girl'den örnek bir çalma listesi.


Stresi azaltın: Ortam / doğa sesleri

Ortam veya doğa sesleri, müzik havasında olmadığınız, ancak konsantrasyonunuzu artırmanız ve stresi azaltmanız gerektiğinde harikadır. Bu gerçekten işe yarıyor: Bir deney, sessizlik ve/veya klasik müziğe kıyasla doğa seslerini dinleyenlerde daha düşük stres seviyeleri buldu. Özellikle ofisiniz bir pencereden veya yeşil alandan uzaksa, bu tür bir çalma listesi zihninizi rahatlatmanıza ve daha sakin bir çalışma alanı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu örnek doğa sesleri çalma listesinde 27 milyondan fazla izlenme sayısı var.


Akışı yakalayın: Tekrarlanan tek bir şarkı

Kulağa tuhaf gelebilir, ancak tek bir şarkıyı sonsuz bir döngüde dinlemek aslında akıllıca bir hareket olabilir. WordPress kurucusu Matt Mullenweg, çalışırken bir "akış" durumu elde etmek için bu yaklaşımı kullanmasıyla tanınıyor. Peki bu nasıl işe yarıyor? Psikolog Elizabeth Hellmuth Margulis, Tekrarda: Müzik Zihinle Nasıl Oynar? adlı kitabında, müzikal tekrarlamanın bizi şarkının sonraki bölümlerini zihinsel olarak düşünmeye sevk ettiğini ve bu da müzikle paylaşılan bir öznellik duygusu yarattığını söylüyor. Sizi yaratıcı bir moda sokacağını düşündüğünüz ve defalarca duymaktan çekinmeyeceğiniz bir şarkı seçin. İlhama ihtiyacınız varsa bu şarkı ile başlayabilirsiniz: Tycho - Easy.


Zihninizi canlandırın: Brain.fm

Brain.fm, odaklanma, meditasyon ve rahatlama ile ilişkili nöron aktivitesini uyaran ve etkinleştiren müzik üretmek için yapay zekayı kullanan "işlevsel müzik" yapıyor. İddia edilene göre, Brain.fm'i dinledikten sonra 15 dakika içinde, dikkatinizi dağıtmayan bir zihinsel duruma ulaşacaksınız. Odak müziği, dikkatinizi çekebilecek sesleri de kaldırır, bu da "belirginlik azaltma" olarak bilinir. Ücretsiz bir deneme bulunuyor, ancak sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız, bunu değerli bir yatırım olduğunu görebilirsiniz.


Müzik: Çalışırken daha üretken olmanın anahtarı

Doğru görev için doğru müzikle, iş gününüzden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. İster tekdüze veri girişi sırasında bir desteğe ihtiyacınız olsun, ister yaratıcı bir proje üzerinde çalışırken en üst düzeyde odaklanmaya ihtiyacınız olsun, umarız burada birkaç çalma listesi bulmuşsunuzdur (ve arkasındaki bilimi anlamışsınızdır), böylece daha fazlasını başarabilirsiniz.


Hemen başlayın


19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör