Online mağazanızın güvenilirliğini nasıl artırabilirsiniz?

Günümüzde online alışveriş yapanlar inanılmaz miktarda seçeneğe sahipler, ancak güvenli alışveriş söz konusu olduğunda ciddi endişeleri bulunuyor.


Bir online mağaza sahibi olarak, güven oluşturmak zorlu gibi görünebilir. Sonuçta, internetten alışveriş yapanlar, aşina olmadıkları bir mağazadan satın alma konusunda oldukça temkinli olabilirler.


Online mağazanız için güvenilir bir itibar oluşturmak için kuracağınız dikkatli ve sistematik bir yaklaşım, mağaza deneyiminizin hangi yönlerinin güven kazandırdığını ve hangilerinin müşterilerin siteden ayrılmasına sebep olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.


Müşterilerin online mağazanıza ilişkin algılarını değerlendirmek için 4 adım

Potansiyel veya mevcut müşterilerinizin online mağazanızın güvenilirliği hakkında nasıl hissettikleri hakkında değerli bilgiler elde etmek için deneyimlerine daha yakından bakmak, verilerinizi incelemek, geri bildirim toplamak ve rakiplerinizin ne yaptığını takip etmek önemlidir.


Müşteri yolculuğunu deneyimleyin

Web sitenizi gözden geçirin ve objektif olarak deneyimlemeye çalışın. Güvenilirlik biraz soyut bir kavramdır, bu yüzden tam olarak neye bakmanız gerektiğinden emin olamayabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi açısından, aşağıdaki sorulardan bazılarını göz önünde bulundurun:

  • Web siteniz gezinmesi kolay modern bir görünüme sahip mi?

  • "Hakkımızda" sayfanız var mı?

  • İletişim bilgilerinizi bulmak kolay mı?

  • Hem mağaza hem de ürün incelemeleriniz var mı?

  • Çeşitli ödeme seçenekleri sunuyor musunuz?

Gördüğünüz gibi, web sitenizin güvenilir olup olmadığını görmek için araştırmanız gereken birkaç "somut" şeyden daha fazlası var. Tabii ki, dikkate alınması gereken daha çok şey var.


Gözünüzü dört açın ve yayınladığınız reklamlardan, tekrar satın almaları teşvik etmek amacıyla satın alma sonrası iletişimlere kadar, baştan sona müşteri yolculuğunu derinlemesine inceleyin.


Verilerinize bakın

Müşteri deneyiminden sonra analitiklerinizi incelemelisiniz. Bu potansiyel müşterileri nerede kaybettiğinizi öğrenmenizi sağlar.


Web site sayfanızın sıçrama oranlarına (kullanıcıların sitenizdeki bir sayfayı ne sıklıkla ziyaret ettiğini ve ardından doğrudan ayrıldığını gösteren bir istatistik) bakın. Referans olarak, BigCommerce'e göre, e-ticarette ortalama sıçrama oranı yaklaşık %45'tir. Bu oran yüksekse, nedenini araştırmanın zamanı gelmiş demektir.


Kullanıcıların bu sayfalara nasıl ulaştığını öğrenin (ör. bir reklam veya popüler bir anahtar kelime araması) ve ardından açılış sayfasının kaynak bağlantı veya reklam tarafından oluşturulan beklentilerle eşleşip eşleşmediğini analiz edin. Eğer eşleşmeyenler varsa, bu sorunları birer birer ele alın.


Kullanıcılarınızdan geri bildirim alın

Firmanız dışından kişilerin fikirlerini almak her zaman faydalıdır. Arkadaşlarınız ve ailenizle başlayın. Ayrıca e-ticaret forumlarında aktif olan kişilerden geri bildirim isteyebilirsiniz.


Ödeme sürecinden de geçtiklerinden emin olun ve beğenmedikleri her şeyi not alın. Bu geri bildirimi kişisel olarak almayın. Sonuçta bu optimizasyonla ilgili, övgüyle değil. Her eleştiriye katılmayabilirsiniz, ama en azından değerlendirebileceğiniz farklı bakış açıları görmüş olursunuz.

Bütçeniz izin veriyorsa, e-ticaret optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış bir ajans veya danışmanla iletişime geçin. Tabii ki, geri bildirim için kullanıcı yorumlarınızı okumayı unutmayın.


Rakiplerinize göz atın

Başarılı bir rakip markanızın sitesine göz atın. Başarı sapladığını düşündüğünüz belirli veya benzersiz şeyler var mı?


Fark yaratan özellikler, hem mağaza hem de ürünler hakkında kullanıcı yorumlarını sitelerine koymak kadar basit bir şey de olabilir. Veya ayrıntılı ürün resimleri veya benzersiz ürün açıklamaları gibi daha az göze batan şeyler de olabilir. Benzersiz içeriğe sahip olmanın SEO'nuzu artıracağını ve arama sonuçlarında yüksek bir sıralamaya sahip olmanın da başlı başına büyük bir güven unsuru olduğunu unutmayın.


Güvenilirliğinizi artırmak için başlangıç planınız

Şimdi bir plan yapma zamanı. Hemen harekete de geçebilirsiniz ancak güven kazanmanın kısa vadeli bir proje olmadığını bilmek önemlidir. Zaman alır ve iyi takip edilmelidir. Sonuçta güveni kazanmak zor ama kaybetmek kolaydır.


Sorumluları atayın

Daha büyük şirketlerde, bir tür ekip oluşturmak isteyebilirsiniz. İşinize duyulan güven eksikliği tüm ekipleri etkileyebilir, bu nedenle bu konuda çalışmaların, ister sadece bilgilendirmek için olsun ister belirli bir roller olsun, herkesi içermesi önemlidir. Örneğin, müşteri hizmetleri ekibiniz kullanıcı yorumlarını incelemeli ve bunlara yanıt vermelidir. Hukuk ekibiniz de, Şartlar ve Koşullarınızı iyileştirebilir ve pazarlama ekibiniz reklamlarında i