RCS Mesajlaşma Nedir? Müşteri Deneyimi, RCS ile Nasıl Geliştirilebilir?

RCS mesajlaşma hizmeti, getirdiği yeniliklerle mesajlaşma dünyasını hızla değiştirmektedir. Yanıt önerileri ve zengin medya içerikleri gibi gelişmiş özelliklerle RCS mesajlaşma, satış ve destek ekiplerinin müşterilerle bağlantı kurması için birçok yeni fırsat sunmaktadır.


Bir gün telefonunuza bilinmeyen bir numaradan, en sevdiğiniz mağazalardan birinde büyük bir indirim olduğunu bildiren bir kısa mesaj geldiğini görebilirsiniz. Kısa mesajda herhangi bir resim veya marka logosu bulunmadığı gibi, yalnızca daha fazla ayrıntı görüntülemek için tıklamanız gereken spam görünümlü bir URL bulunmaktadır.


Şimdi aynı kısa mesajın, açık ve tanınabilir bir markalama içeren halini düşünün. Mesajda doğrudan satın alma seçeneği ve kaydırarak görüntüleyebileceğiniz göz alıcı ürün resimleri bulunmaktadır. Şüpheli görünen bağlantılar veya URL yönlendirmesi görünmemektedir.

Hangisinin daha çok dikkatinizi çekeceğini düşünüyorsunuz? Ürün görsellerine sahip ikinci mesajın dikkatinizi çekeceğini düşünüyorsanız, biz de aynı fikirdeyiz.


SMS (kısa mesaj servisi) hizmeti ile RCS (Rich Communication Services) hizmeti arasındaki bariz fark işte budur. Adından da anlaşılacağı gibi, RCS yani Zengin İletişim Hizmetleri, işletmelerin müşteriler için daha keyifli bir mesajlaşma platformu sağlamak için kullanabilecekleri daha zengin ve güncel özellikler içermektedir. RCS genel olarak mesajlaşmada kullanılır ve buna RCS mesajlaşma hizmeti adı verilmektedir.


RCS mesajlaşma hizmeti nedir?

RCS mesajlaşma hizmeti, yüksek kaliteli görüntüler, mesaj okunma bilgileri, önerilen yanıtlar, grup sohbetleri ve ticaret iş akışları gibi özelliklere sahip modern bir mesajlaşma deneyimidir.


Çoğu kişi muhtemelen WhatsApp ve Facebook Messenger gibi diğer mesajlaşma ve sosyal platformlarda RCS hizmetinin içerdiği özellikleri kullanıyorlardır. Ancak RCS mesajlaşma hizmetinde tüm bu özellikler, müşterinin hücresel cihazı ve operatörü aracılığıyla mesajlaşma yeteneklerine entegre edilmiştir.


Zendesk ürün müdürü Stephanie Langlois, RCS mesajlaşma hizmetinin "çok daha fazla esneklik sağladığını ve bugünlerde sosyal kanallardan beklenen hizmetlere çok benzediğini” vurgulamaktadır.


Müşterilerin, RCS mesajlaşma hizmetini kullanmak için hem doğru operatöre hem de doğru cihaza sahip olması gereklidir. Çoğu büyük operatör artık Android destekli Google ve Samsung cihazlarında RCS özellikleri sunmaktadır. (Bunları Samsung Mesajları veya Google Mesajları olarak da biliyor olabilirsiniz.)RCS Mesajlaşma Hizmetinin 3 Avantajı

RCS mesajlaşma hizmetinin, hem müşteriler hem de şirketler için bir kazançlıdır. Müşteriler için güvenli, dinamik ve tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlamaktadır. Diğer taraftan, satış ve servis temsilcileri, müşteri sorularını daha verimli bir şekilde çözüp, yardımcı olan karmaşık mesajları kolayca gönderilebilmektedir.


1. Daha iyi bir müşteri deneyimi sağlar

RCS mesajlaşma hizmeti ile müşteriler çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşarlar. RCS mesajlaşma hizmeti, mesaj yoluyla bir satın alma işlemini tamamlamak, bir temsilci ile iletişim kurmak veya bir bültene kayıt olmak dahil olmak üzere sorunsuz seçenekler sunmaktadır.


RCS'den önce, müşteriden SMS üzerinden bir işlemi (bülten aboneliği gibi) tamamlamasını istemek, bir URL göndermek anlamına geliyordu. Müşteri bağlantıya tıkladığında, gerekli bilgileri doldurması için bir web sayfasına yönlendirilirdi. RCS mesajlaşma hizmetinde, bu işlem doğrudan mesaj üzerinden yapılabilir. Müşterilerin işlem yapmak için platformdan ayrılmaları veya ekranları değiştirmeleri gerekmez, bu nedenle çok daha kullanıcı dostudur.


Birçok sosyal platform zaten bu yetenekleri sunduğundan, bazı işletmeler bu uygulamaları halihazırda kullanmaktadır. Ancak kısa mesaj yoluyla aynı veya benzer iş akışını gerçekleştirmek, sosyal medya kullanmayan kişilerle bağlantı kurma fırsatını sağlamaktadır.2. Mesaj durumu ve etkililiği hakkında gerçek zamanlı veriler sunar

Bir Harvard Business Review raporunda, kuruluşların %82'si, ölçüm ve analitik verilerinin (okunma bilgileri dahil) gelişmiş mesajlaşma uygulamalarının en önemli yetenekleri olduğunu düşündüğünü ortaya koydu. Mesajların okunma bilgilerinin yanı sıra, bir müşterinin yanıt verdiğini temsilcilere bildiren göstergeleri de yararlıdır. SMS ve MMS bu tür bilgileri sağlamamaktadır.


RCS mesajlaşma hizmetini kullanırken, destek ve hizmet temsilcileri, müşterilerin mesajlarını okuyup okumadığın