Sosyal Ticaret E-Ticaretin yerini alacak mı?

Yıllar geçtikçe, iletişim medyası hızla gelişti. Radyonun yerini video aldı. Artık masaüstü bilgisayar yeni nesil için adeta külüstür bir araba. Çok yakında Messenger, E-postanın tahtını ele geçirecek.


Bu üç iddia herkesin aklının bir köşesinde bulunuyor. Üç iddianın doğruluğu bir dereceye kadar kanıtlandı, ancak henüz tam olarak gerçekleştirilmedi. Bir değişim içinde olsalara da hala hayatımızda varlar. Hala arabada radyo dinliyoruz ve çoğumuz için e-posta hala birincil satış kanalı.


Bu iddiaların gerçek olduğu doğru fakat sık sık abartılıyorlar. Bugün, e-ticaret pazarlama dünyasındaki başka bir iddiayı incelemek istiyoruz. "E-ticaretin yerini sosyal/konuşarak ticaret alacak." Peki bu gerçekten mümkün mü? Hadi bunu biraz inceleyelim.Sosyal Ticaret Yoluyla Müşterilerle İlişkiler Kurmak


Sosyal ticaretin en önemli unsuru konuşarak ticarettir.

Konuşarak ticaret, şu anda ne olduğu veya neden önemli olduğu konusunda fazla açıklama yapılmadan kullanılan bir terim.

"Benden satın alın!" sloganının temel olduğu, e-posta kampanyaları, ücretli reklamlar ve hatta blog gönderilerinde alıştığımız tek yönlü pazarlamadan çok farklı bir yöntem çünkü müşterileri aktif olarak sürece dahil ediyor.


Sosyal medyanın yükselişi, markalar ile müşterileri arasındaki bağı derinleştirdi.

Anonim kullanıcılara düzenli olarak jenerik mesajı atmak artık iyi pazarlama olarak kabul edilmiyor. Bunun yerine, iyi pazarlama artık iyi bir iletişim ve gerek bağ kurmakla ilgili.


Müşterilerin %87'si satın aldıkları markalarla daha anlamlı ilişkiler kurmak istiyor. Ve kişisel veya profesyonel olsun, her türlü ilişkiyi geliştirmenin en iyi yolu konuşmaktır. İyi sosyal ticaret, kullanıcılarla bu konuşmaları oluşturmak için otomasyonu kullanır. Mantıklı bir satın alma kararına yönlendirmek için müşterilerle marka sesleri ve varlıklarıyla bağlantı kurar.

Ve sadece satın alma işlemini satın alma adına yönlendirmek için değil, aynı zamanda kullanıcının kendileri için doğru ürünü bulmasına yardımcı olmak için. İşte bu sosyal ticaretin uzmanlığıdır.


E-ticaretin yetersiz kaldığı üç temel alana hitap eder:

  • Hızlı ve anında yanıt vermek

  • Kullanıcılara yalnızca bir şey satmaya çalışmak yerine doğru ürüne rehberlik eden kişisel sohbetler sunmak

  • Giderek artan sayıda kullanıcının tercih ettiği kanalların kullanımı


Sosyal medya ağları büyüdükçe, kullanıcı beklentileri de değişti. Sosyal bağlantı, her zaman çevrimiçi bir zihniyete yol açtı. Müşterileriniz günün her saati yanıt bekliyor. Ne zaman olursa olsun hızlı yanıtlar istiyorlar. Ve eğer, ortalama e-ticaret yanıt süreniz 12 saat civarındaysa, bu müşterileriniz için kesinlikle çok yavaştır.


Kendinizi müşterilerinizin yerine koyarsanız, aslında bu tamamen mantıklı. En sevdiğiniz markanın mağazasında beğendiğiniz bir tişört bulduğunuzu hayal edin. Ancak en sevdiğiniz renk olan kırmızı seçeneği tükenmiş. Ne zaman stokta olacağını görmek için onlara bir e-posta atıyorsunuz ve en az 12 saat boyunca hiçbir şey haber almıyorsunuz.

Sadece oturup bekleyecek misin? Yoksa diğer mağazaları mı kontrol edeceksiniz?

İkincisi, değil mi? Çünkü bu size daha hızlı bir çözüm verecek. Uzun bekleme süreleri, satış süreçlerinizin en büyük düşmanıdır.


Otomatik yanıtlar ve ödeme işlemleri, sosyal ticaretin önemli bir unsurudur ve pazardaki bu büyük ihtiyaca cevap verir.

ChatBotsLife, geleneksel bir e-ticaret hunisine karşı otomatikleştirilmiş bir sosyal ticaret sohbet botunun sayılarını karşılaştırdı ve dönüşümlerin 35 kata kadar daha yüksek olabileceğini keşfetti.

Daha hızlı, otomatik yanıtlar için süreçlerinizi basitleştirerek satışları 35 katına çıkarabilirsiniz.

Bu, müşterilerin bir markadan satın alıp almadıkları konusunda kilit karar verici olarak duyarlılığı listeleyen SproutSocial araştırmasıyla desteklenen bir istatistiktir.

Sosyal Ticaret E-ticaretin Yerini Alabilir mi?

Sosyal ticaretle ilgili histeriye kapılmak kolaydır. Ancak kullanım sayılarının, istatistiklerin ve çalışmaların tamamen doğru olduğuna ve sosyal medya ticaretinin nihai e-ticaret yolu olacağına inanmak iyi bir fikir değildir!


Örneğin Marvel, yüzde 58'lik bir dönüşüm oranına sahip. Müşteriler sosyal medyada bir ürün gördüklerinde, e-ticaret yoluyla satın alanların %2,86'sına kıyasla, %11'i hemen satın alıyor. Ortalama sipariş değeri ağa bağlı olarak 65 dolara kadar yükseliyor.