Tasarım ekiplerinizin süreçlerini monday.com ile nasıl geliştirebilirsiniz?

Tasarım yaparken herhangi bir planlama yapmanın imkansız olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat aslında tasarım ve planlama birbirine yakından bağlıdır.


Tasarım yaparken spontane gelişen kararlar ve yeni fikirler son anda değişikliklere sebep olabilir ancak bu planlama yapamayacağınız anlamına gelmez. Sadece düşünceli ve dikkatli bir şekilde plan yaptığınızda tasarımlarınızın yaratıcılığı gelişebilir.


Tasarım planlaması nedir?

Tasarım planlaması daha geniş olarak, yaratıcı bir süreci kontrol etmek için proje yönetimi, organizasyon stratejisi ve işbirliği ilkelerinden yararlanan bir araştırma alanı olarak tanımlanabilir.


Günümüzde tasarım, tüketiciye yönelik olarak bir işletmenin yaptığı her şeyin temelini oluşturur. Markalaşma, ürün tasarımı, web tasarımı, paketleme, reklam, sosyal medya ve çok daha fazlasını kapsar. Tasarım, etkin bir şekilde müşteri kazanma ve rakiplerinin önüne geçme konularında önemli bir rol oynar.


Bu da akla şu soruyu getiriyor: "Tasarım sürecini nasıl geliştirebilirsiniz?" Tasarım çalışmalarınız ister dahili ister harici olsun, bir yönetici olarak tasarım sürecini verimliliği ve kaliteyi en üst düzeye çıkaracak şekilde nasıl yönetebilirsiniz?


Tasarım süreci hakkında bulunan yanlış algılardan birkaç tanesi şunlardır:


Tasarım süreci için bir zaman planı oluşturulamaz

Tasarım süreci boyunca senkronize çalışmak hem tasarımcıların hem de yöneticilerin zorlandığı bir konudur. Benzersiz bir tasarım için yeni fikirler bulmak ve bunları tasarlamak için zaman planı gereklidir. Tasarım sürecinde, teslim süresi, başlangıç bitiş tarihleri ve bunun gibi önceden belirlenmiş kriterler mutlaka olmalıdır.


Bu süreçte son dakika gelişen durumlar ve yeni fikirler ortaya çıkabilir. Ancak tasarım sürecini tamamen son dakika gelişmelerine bağlı olarak yürütmek asla iyi bir strateji değildir. Başarılı bir tasarım için, önceden belirlenmiş bir zaman planı ve bu plan doğrultusunda yaratıcı işler üretmek, çok daha olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.


Kısıtlamalar yaratıcılığı engeller

Çoğu kişi, zaman kısıtlamaları, temel performans kriterleri veya katı marka kuralları gibi zorlu taleplerin tasarımcıların yaratıcılığını engellediğini düşünür. Ancak bu gibi kısıtlamalar aynı zamanda teşvik edici de olabilir.


Süreci yönetirken hedefe ve bir zaman planına sahip olduğunuzda, hangi konulara odaklanmanız ve hangi noktaları geliştirmeniz gerektiğini daha iyi belirleyebilirsiniz. Hazırlanan plana uymak da bir hedeftir ve ekip üyelerini en iyi performanslarını sergilemek konusunda teşvik edebilir.


Temel tasarım planlama ilkeleri nelerdir?

Temel olarak tasarım planlaması, işletme yöneticileri ve tasarım ekiplerinden 3 şey talep eder:

  • Tasarım stratejisini kurumsal stratejiyle uyumlu hale getirilmesi

  • Tüm kanallardaki tasarımların kalitesinin tutarlı olmasının sağlanması

  • Tüm kanallarda tasarımların kalitesini yükseltmek için çalışılması

Örnek olarak yeni bir ürün olan katlanabilir bir bisikleti ele alalım. Ürün tasarımı için mühendislik ekibi, şirketin değerlerini ve diğer ürünlerini destekleyen daha geniş kurumsal ideallerini bir araya getirmelidir. Bu, örneğin belirli bir dayanıklı malzemenin kullanılması ve renk paleti gibi tasarım seçeneklerinin sınırlandırılması anlamına gelebilir.


Ardından, fiziksel ve dijital ortamlarda yapılacak reklam kampanyasının hazırlandığı grafik tasarım sürecine geçilir. Ürünün tasarımı ve hakkındaki tüm bilgilendirme arasında tutarlılığın sağlanması, ürün ve markanın başarılı bir şekilde tanınması ve hatırlanması için esastır.


Son olarak, süreçte son durum değerlendirmesi yapılır. Yöneticiler, tasarımın hangi detayların öne çıktığını veya nelerin eksik olduğunu belirler. Bu değerlendirmeden sonra elde edilen sonuçlar, bir sonraki tasarım planlamasında uygulanabilir.


Başarılı bir tasarım planlamasında departmanlar arası iletişim önemlidir.


Geçtiğimiz birkaç yıl içinde teknolojinin gelişmesiyle çeşitli iletişim kanalları ve uygulamalar sayesinde ekip içi işbirliği yapmak oldukça kolay hale geldi. Bu uygulamalar arasında firmanız veya ekibiniz için doğru ürünü seçmek tasarım ekipleri için süreç yönetimini geliştirirken, ekipler arası işbirliğinde fark yaratabilir.


Tasarım ekibinizin süreçlerini geliştirecek bir araç arıyorsanız, şu özelliklere dikkat etmeniz gereklidir:


Kolay ve akıcı işbirliği