Uzaktan Çalışma Çağında Çalışan Takibinin Tehlikesi

MIT tarafından yapılan bir ankete göre, küresel pandeminin bir sonucu olarak ABD işgücünün üçte biri uzaktan çalışmaya yöneldi. Büyüyen uzaktan çalışma eğilimi, işverenleri üretkenlikteki azalma ve bunun işletmeleri üzerindeki potansiyel etkisi konusunda endişelendirerek çalışan takip yazılımı talebini artırdı. Uygulama ve URL süresini kaydeden, ekran görüntüsü alan ve verimlilik sıralamasını hesaplayan izleme çözümleri yeni bir trend haline geldi.


Amerikalılar, kişisel veri güvenliği konusunda artan bir endişe gösteriyorlar ve veri toplamada faydadan daha fazla risk görüyorlar, ki bu dijital izleme araçlarına yönelik olumsuz bir bakışa sebep oluyor. Peki, şirketler teknolojiyle şanslarını mı zorluyorlar yoksa bu, pandemi sona erdikten sonra uzaktan çalışmayı norm haline getirecek olumlu bir eğilim mi? Bu izleme araçları bir güvensizlik kültürü oluşturma yolunda mı ilerliyor yoksa üretkenliği izlemeye yeni bir yaklaşım mı sunuyor? Hadi bu soruları cevaplamaya çalışalım.Tüm bunların kaynağı ne?


Koronavirüs salgını, binlerce şirketin çalışma şeklini daha önce görülmemiş bir şekilde değiştirdi. İşletmeler, evden tam zamanlı çalışmaya geçmek zorunda kaldılar ve bu da şirketlerin çalışanlarını uzaktan nasıl takip edebilecekleri de dahil olmak üzere birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Google Trends'e göre, Amerika'daki "çalışan takibi" anahtar kelimesinin aranma oranı 2020'de 2019'a göre %18 arttı.


Çalışan izleme yazılımı satan şirketler, yalnızca Yeni Zelanda müşterilerinde üç kat olan bir satış büyümesi olduğunu bildirdi. Market Research Future sitesine göre, işyeri izleme endüstrisinin 2023 yılına kadar, 2019'da üretilenden iki kat fazla olarak, 3.84 milyar dolarlık bir pazar haline geleceği tahmin ediliyor.


"Artık şirketler neler olup bittiğini bilmiyorlar ve bu yeni normalde yollarını bulabilmek için politikalar, prosedürler ve araçlar arıyorlar ve işte burada çalışan takip yazılımı yardımcı olabilir." - RNZ


Ancak, çalışan izleme çözümlerini uygulayan birçok şirket, hangi çalışan verilerinin toplandığını, nasıl kullanıldığını ve işlendiğini açıklayan ilgili gizlilik politikalarını henüz geliştirmemiştir. Çalışanların %44'ü, kendileri hakkında toplanan verilerle ilgili herhangi bir bilgi almadıklarını bildirdi, bu da bu araçları, gizliliği ihlal eden gözetim araçlarından başka bir şey yapmıyor. Ama gerçekten öyle mi? İşlevselliklerine daha yakından bakalım ve öğrenelim.


Çalışan Takip Yazılımı mı Gözetim Aracı mı?


Bu yazılım genellikle nispeten zararsız görünmektedir: "otomatik zaman takip yazılımı", "işyeri analitik yazılımı", "etkinlik takip yazılımı". Genellikle bir bilgisayara veya akıllı telefona kurulur, cihaz verilerine erişebilir ve işlemlerini izleyebilir. Bakalım bu tür yazılımların en popüler özellikleri neler?


26 popüler çalışan izleme aracı içeren araştırmaya göreve kullanım sayısına göre sıralanmış aşağıdaki özelliklerin listesini oluşturduk.Bu özellikleri daha ayrıntılı inceleyelim.


Yazılım Takip

26 etkinlik takip aracından 25'inde bulunan yazılım takibi, genellikle ekran görüntüsü yakalama, uygulama etkinliği takibi, fare tıklamaları ve tuş vuruşlarını günlüğe kaydetmeyi içerir. Bu araçların çoğu, bireysel verimlilik puanlarını hesaplamak için bu verileri kullanır. NY Times'ın teknoloji muhabiri Adam Satariano, bu araçlardan birini editörüyle test etti ve 3 haftalık deneyimini makalesinde paylaştı.


Ekran ve İnternet Takip

Ekran ve internet takip, çalışan etkinlik takip yazılımının %88'inin sunduğu ikinci popüler özelliklerdir. Genellikle URL ve belge başlığı takibini, rastgele veya belirli aralıklarla alınan otomatik ekran görüntülerini içerirler. Muhtemelen Time Doctor'da gözlemlediğimiz en kötü ekran görüntüsü yönetimi vakası: Çalışanlar ekran görüntülerini sildiğinde yazılım, kişisel bir e-postanın ekran görüntüsünü silmiş olsalar bile ilgili zamanı zaman çizelgelerinden kaldırıyor, bu da 2018'de Upwork gözetim uygulamaları hakkında gerçekleşen olayı hatırlatıyor.


Tuş Vuruşu Günlüğü

Keylogging, uygulamalarda, web tarayıcılarında, sohbetlerde ve e-postalarda yazılan herhangi bir tuş vu