Uzaktan çalışma: Artılar, eksiler ve başarının sırları

COVID-19 salgını vurduğunda, çoğu şirket ve çalışan uzaktan çalışma hayatına hazır değildi. Ancak küresel sağlık acil durumunun ortasında, hepimiz bu yeni normale uyum sağlamak zorunda kaldık.


Şimdi, pandemide olan bir dünyada yaşamak için yaklaşık bir yıldır, çoğumuz yeni rutinlere alıştık. Yakın zamanda yapılan bir PwC araştırması, şirketlerin %83'ünün uzaktan çalışmaya başarıyla geçtiklerini düşündüklerini ortaya çıkardı. Ve Buffer araştırması, çalışanların %99'unun kariyerlerinin geri kalanında en azından ara sıra evden çalışmak istediğini rtaya koydu.


Birçoğumuz tekrar "normal" yaşama dönmek için can atıyor olsak da, uzaktan çalışmaya büyük olasılıkla uzun süre devam edeceğiz: Upwork, şirketlerin %68'inin uzaktan çalışmanın zamanla daha kolay hale geldiğini düşündüğünü ve %26,7'sinin ekiplerinin sonraki sene de tamamen evden çalışacağını düşündüğünü ortaya koydu.


Evden çalışmak, günümüzün ve öngörülebilir geleceğin işyeri modelidir. Uzaktan çalışmaya proaktif, stratejik bir yaklaşım benimsemek şirketinizin yararınadır. Ancak korkmayın: Uzaktan çalışmak, zorluklarla birlikte gelse de, kuruluşunuzun şimdiye kadar yaptığı en iyi değişim olabilir.


Uzaktan çalışma nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, uzaktan çalışma, işinizi tamamlamak ve iş arkadaşlarınız ve müşterilerle geleneksel ofis ortamının dışında bir yerde bağlantı kurmaktır. Uzaktan çalışmak - ister evden çalışma, ister kampüs dışında çalışma ya da uzaktan çalışma - hepsi aynı fikre dayanır: Sizin ofisiniz olmayan bir yerden oturum açıyorsunuz.


"Dağıtılmış ekip" başka bir uzaktan çalışma terimidir. Bu, farklı şehirler ve/veya ülkelerden aynı hedef için aynı ekipte çalışan meslektaşlarınız olduğu anlamına gelir. Bazı üyelerin tamamen uzaktan ve bazılarının ofisten çalıştığı karışık bir ekibiniz bile olabilir. Ekip üyeleri ofiste belirli günlerde evden, kafelerden veya Wi-Fi olan herhangi bir yerden çalışabilir.


Uzaktan çalışmak neden işletmeleri güçlendirir?

Birçoğumuz pandemiden önce uzaktan çalışma konusunda endişelere sahipti. İşlerimizin asla mobil hale gelemeyeceğini, takım elbise yerine eşofman giymeye asla alışamayacağımızı veya oda arkadaşlarımızın asla iyi iş arkadaşı olmayacaklarını düşünüyorduk. Ancak bu başlangıç kaygısı, kısa sürede yerini uzaktan çalışmanın bazı önemli avantajlarını takdir etmeye bıraktı.


İşte uzaktan çalışmanın üç avantajı:


1. Daha fazla esneklik

Buffer’ın Uzaktan Çalışma Durumu raporu, uzaktan çalışmanın en büyük faydasının esnek bir programa sahip olmak olduğunu gösterdi. Özellikle teknoloji meraklısı Y kuşağı, iş ararken esneklik ve uzaktan çalışma seçenekleri büyük artılar olarak görüyor.


Uzaktan çalışma, çalışanlara günlük rutinleri üzerinde kontrol sağlar. Evden çalışmak, çamaşırlarınızı yıkamak, köpeğinizi gezdirmek veya çocuklarınızı okuldan almak için toplantılar arasında mola verebileceğiniz anlamına gelir. Uzaktan çalışma, çalışma alanınızı ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanıza da olanak tanır - bu, ister rahat kıyafetlerle çalışmak, başka türlü ofisteki diğer çalışanların dikkatini dağıtabilecek müzik çalmak, ister kediniz kucağınızda otururken e-postaları yanıtlamak olsun.


İşletmeler ayrıca telekomünikasyonun doğal esnekliğinden de yararlanır. Açık planlama, çalışanlarınızı en çok odaklanabildikleri saatlerde çalışmaya teşvik eder. Araştırmalar, çalışanların en üretken olduğunu zamanın Pazartesi ve Salı günleri sabahın erken saatleri olduğunu gösteriyor.

Evden çalışma, yıldız bir çalışanın ömür boyu kumsalda yaşama hayalini gerçekleştirmesi veya birinin eşinin şehir dışında iş bulması gibi durumlardan etkilenmeyeceğiniz anlamına bile gelebilir. Uzaktan çalışma sayesinde çalışanlarınız taşınmaları gerekse bile şirketinizden ayrılmak zorunda kalmaz.


2. Üretkenlikte artış

İster inanın ister inanmayın, araştırmalar uzaktan çalışanların ofisten çalışan meslektaşlarına göre daha üretken olduğunu gösteriyor. Bir Airtasker araştırması, uzaktan çalışanların günlük işe gidip gelmediği için haftada 8,5 saat boş zaman kazandığını ortaya koydu. Çalışma ayrıca, uzaktan çalışanların ofisten çalışan meslektaşlarına göre ayda 1,4 gün daha fazla çalıştığını ortaya çıkardı - bu da, tasarruf edilen işe gidip gelme süresi sayesinde daha uzun süre çalışmak için kullandıkları anlamına geliyor.


Uzaktan çalışma aynı zamanda ofis muhabbeti yapma veya iş arkadaşlarınız masanızın uğradığında yaptığınız işe ara verme gereksinimlerini de en aza indirir. Örneğin kahve tercihleri hakkında konuşmak zararsız görünse de, harcanan süre artmaya başlayabilir: bir UC Irvine çalışması, dikkat dağınıklığından sonra yeniden odaklanmanın ortalama 23 dakika 15 saniye sürdüğünü ortaya koydu.


Ek olarak, Robert Half tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılanların %63'ü en üretken zamanlarının kapalı özel bir ofiste veya evde oldukları zamanlar olduğunu söyledi. Neden mi? Aynı çalışma, en büyük dikkat dağıtıcı unsurların konuşkan iş arkadaşları ve ofis gürültüsü olduğunu gösterdi.


3. Para tasarrufu

Uzaktan çalışan bir iş gücüne sahip olmak, hem işletmeler hem de çalışanları için cüzdan dostu bir modeldir.


Bir çalışan olarak artık işe gidip gelirken benzin, paket servis öğle yemekleri, iş kıyafetleri ve hatta çocuk bakıcısı için ödeme yapmanız gerekmeyecek. Bir FlexJobs araştırması, ortalama bir çalışanın evden çalışarak harcamalarını yılda yaklaşık %80 azaltabileceğini ortaya koydu.