Uzaktan Çalışma için En İyi 7 İpucu

COVID-19, her türlü sektörü ciddi şekilde etkilemiş durumda. Sosyal mesafe, alıştığımız bir günlük uygulama haline geldi ve birçok şirket uzaktan çalışmaya geçiş yaptı. Proje yöneticileri, ekip arkadaşlarının etkili bir şekilde çalışmasına olanak tanıyabilecek süreçler oluşturmaya çalışıyor, ancak etkili iletişim ve işbirliği bulunduğumuz durum içinde çeşitli zorluklar içeriyor.


Bu makalede, monday.com kullanarak ekibinizin çalışmalarını ve projelerini evinizden yönetmenize yardımcı olacak son derece pratik yedi ipucunu paylaşacağız.


1. İş kapsamını belirleyin


Proje yönetimi, detaylı market araştırmalardan kullanıcı anketlerine kadar pek çok düzeyde geniş bir çalışma yelpazesini içeren karmaşık bir süreçtir. Ekibin gelecek adımlar için planladığı ve devam eden güncel işleri takip etmek ve bunları piyasaya sunulması planlanan irin veya kampanyayla eşleştirebilmek çok önemlidir.


Etkili bir uzaktan yönetim, sağlam bir planlama ile ilgilidir. Her ekip üyesi ne yapması ve ne kadar zamanı olduğunu bildiğinde mükemmel işler ortaya çıkar. İş yükünü dengeli dağıtmak, ürün yol haritasının herkes için son derece net olmasını ve ekip üyelerinin birbirlerinin rollerini ve sorumluluklarını anlamalarını sağlamak proje başarısı için hayati önem taşır.


Daha iyi planlama için kullanmanızı önerdiğimiz iki temel araç işte şunlar:

  • Haftalık program. Kimin ne zaman çalıştığı, özellikle de ekibinizin bir kısmı farklı zaman dilimlerinde çalışıyorsa, etkili bir tasarım sürecini organize etmek için en gerekli bilgidir. Haftalık işlerinizi planlamak için bir pano oluşturmayı düşünebilirsiniz. monday.com kullanarak bir program oluşturmak çok kolaydır - yalnızca belirli bir ekip üyesini mevcut zaman aralığına atamanız gerek.


  • Gantt şeması. Gantt şeması, herkesin aynı noktada buluşmasına yardımcı olur. Gantt şemaları sayesinde görevleri düzenlemek hem sizin hem de ekip üyeleri için kolaylaşır ve ekip üyelerinin bağımlılıkları anlamalarına yardımcı olur. Bu sayede öncelikleri ve de potansiyel sorunları belirleyebilirsiniz.

Gantt şeması, ekip üyelerinin yol haritasını görmelerine ve nerede durduklarını anlamalarına yardımcı olur.2. Ekip toplantıları panosunda tüm toplantıların ana hatlarını belirleyin


İletişim, uzaktan çalışırken ihtiyacınız olan en kritik beceridir. Uzaktan çalışma tipik olarak esnek bir çalışma programı ile birlikte yürütüldüğünden, toplantı ana hatlarını önceden belirlemek sizin için işleri kolaylaştıracaktır. Bu şekilde katılacak kişileri belirleyebilir, kimsenin programını aksatmayacak bir saat seçebilir ve de toplantıyı rahatça yönetebilirsiniz.

monday.com ekip toplantıları


Toplantıya katılan üyelerin hangi sorunu konuşacaklarını ve değişiklikleri kimin tanıtacağını anlaması için her toplantının net bir gündemi olması önemlidir.

Yapmak isteyebileceğiniz bazı önemli toplantılar:

  • Günlük senkronizasyonlar. Günlük senkronizasyonlar, güncellemelerin tüm ekiple paylaşıldığı düzenli toplantılardır. Bu toplantıların uzun sürmemesi için her konuşmacıya 1 veya 2 dakika vermeniz yeterli olacaktır.

  • Düzenli incelemeler. Düzenli incelemeler için yapmanız, ekip üyelerinizin doğru yönde ilerlediklerinden emin olmanıza yardımcı olacaktır.

  • Birebir toplantılar. Yüz yüze toplantılar, ekip içinde güven oluşturmaya ve ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olur; bu, özellikle ekip üyeleri uzaktan çalışırken önemlidir.

Unutmayın, ne kadar uğraşsanız da herkese uyan bir zaman bulamayabilirsiniz. Çakışan toplantılar olsun, teslim tarihine yaklaşan projeler olsun; çeşitli sebeplerden toplantılara katılamayan ekip üyeleri için video kayıtları sağlamaya çalışın.


3. Geri bildirimi vermek için videoyu kullanmayı düşünün


Bir geri bildirim, genellikle metin yorumları şeklinde olur. Bu geri bildirim diğer kişinin ne demek istediğinizi anlamasına yetecek kadar ayrıntı verebilir, ancak yine de ses tonu ve mimikler gibi ifadeleri kullanma fırsatını kaçırırsınız. Ayrıca, çok fazla metin doğal olarak tasarım geri bildirimini daha az etkili hale getirir - kimse uzun paragraflar okumaktan hoşlanmaz. Bu nedenle, uzaktan çalışma söz konusu olduğunda, geri bildiriminizi video şeklinde kaydetmek etkili bir yöntem olabilir. QuickTime Ekran Kaydı gibi yerleşik araçlarda kayıt yapıp, Google Drive veya Dropbox ile yükleyerek bu kaydı