Veri Ambarı nedir ve şirketinize nasıl faydalar sağlar?

Şirketlerin genel olarak en büyük problemlerinden biri çok büyük miktarlardaki verilerini düzenlemek, sorgulamak ve analiz etmektir. Veri ambarı bunun için tasarlanmış bir veri yönetim sistemidir.


Veri ambarları sorgulama ve analiz yapmayı amacıyla yapılmıştır ve büyük miktarlarda veri içerirler. Veri ambarının barındırdığı veriler, genellikle yazılımlarının günlük olarak işlediği dosyalar ve işlemler gibi çeşitli kaynaklardan elde edilir. Şirket bünyesinde yıllar içerisinde biriken tüm verileri merkezi bir yerde depoladığı için tek doğruluk kaynağı olarak da işlev görür.


Veri ambarı kurmak için genellikle pahalı ve özel olarak tasarlanmış bir donanım ekipmanı satın almak ve bunu veri merkezinize bağlamak gerekir. Fakat Snowflake Data Cloud bunu çok daha kolaylaştırır. Yazılım bilgisine sahip olmadan bile tüm verileriniz tek bir yerde toplayabilirsiniz. Snowflake, kuruluş genelinde güvenli veri paylaşımına izin veren ayrı veri ambarlarına, veri göllerine (data lake) ve veri pazarlarına (data mart) olan ihtiyacı ortadan kaldıran bulut merkezli bir platformdur.


Snowflake Data Cloud ile tanışın!

2012 yılında geliştirilen Snowflake, veri ambarı, veri gölleri, veri mühendisliği, veri bilimi, veri uygulaması geliştirme ve gerçek zamanlı verilerin güvenli paylaşımı ve tüketimi için tek bir merkezi platform sağlayan bir SaaS aracıdır. Seçmeniz, kurmanız veya yapılandırmanız gereken herhangi bir donanım veya yazılım olmadığından, tasarruf yapmak istiyorsanız sizin için idealdir. Omni Factors gibi bir uzman Snowflake ortağı ile çalışarak verilerinizi kolayca Snowflake taşıyabilirsiniz.


Snowflake'i diğer benzer araçlardan asıl ayıran, mimarisi ve veri paylaşım yetenekleridir. Snowflake mimarisi, depolama ve compute özelliklerinin bağımsız olarak ölçeklenmesini sağlar, böylece müşteriler diledikleri aracı oluşturabilir ve ihtiyaçları olmayan özelliklere para vermek zorunda kalmaz. Ayrıca paylaşım işlevi, kuruluşların verileri gerçek zamanlı olarak hızlı bir şekilde paylaşmasını kolaylaştırır.


Snowflake platformunun bileşenleri nelerdir?


Snowflake'in bulut veri platformunun bileşenleri şunlardır:


1 - Bulut hizmetleri

Snowflake, kullanıcıların verilerini optimize etmelerini ve altyapılarını yönetmelerini sağlayan bulut hizmetleri için ANSI SQL kullanır. Snowflake, saklanan verilerin güvenliğini ve şifrelenmesini yönetir. PCI, DSS ve HIPAA gibi veri ambarı sertifikalarına sahiptirler. Hizmetler, kimlik doğrulama, altyapı yönetimi, sorgu ayrıştırma ve optimizasyon, meta veri yönetimi ve erişim kontrolünü içerir.


2 - Sorgu Yönetimi

Snowflake'in bilgi işlem katmanı, verileri istekler aracılığıyla analiz etmenize olanak tanıyan sanal bulut veri ambarlarından oluşur. Her Snowflake sanal ambarı bağımsız bir kümedir ve bilgi işlem kaynakları için rekabet etmezler veya birbirlerinin performansını etkilemezler; bu, iş yükü eşzamanlılığının hiçbir zaman sorun olmadığı anlamına gelir.


3 - Veri depolama

Snowflake veri tabanı, bir kuruluşun yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış veri kümelerinin işleme ve analiz için tutulduğu yerdir. Snowflake; organizasyon, yapı, meta veriler, dosya boyutu, sıkıştırma ve istatistikler dahil olmak üzere veri depolama sürecinin tüm bölümlerini otomatik olarak yönetir.


Snowflake'in İşletmenize Sağladığı 5 Fayda

Snowflake, özel olarak bulut için oluşturulmuştur ve sınırlı ölçeklenebilirlik, veri dönüştürme sorunları ve yüksek sorgu hacimlerinden kaynaklanan gecikmeler veya arızalar gibi eski veri ambarlarında bulunan sorunları ortadan kaldırır. İşte Snowflake'in işletmenize sağladığı 5 fayda:


Performans ve hız

Snowflake'in esnek yapısı sayesinde verileri daha hızlı yüklemek veya yüksek hacimli sorgular çalıştırmak istediğinizde, ekstra bilgi işlem kaynaklarından yararlanmak için sanal ambarınızı ölçeklendirebilirsiniz. Çoğu veri ambarı aracı hazır paketler sunar ve kullanmadığınız özellikler ve alan için de ödeme yapmanız gereklidir. Snowflake ise yalnızca kullandığınız süre veya boyut için ödeme yapma seçeneğine sahiptir.


Veriler için depolama ve destek

Yapılandırılmış (structured) ve yarı yapılandırılmış (semistructured) verileri analiz için birleştirebilir ve sabit bir ilişkisel şemaya dönüştürmeye gerek kalmadan bulut veri tabanına yükleyebilirsiniz. Snowflake, verilerin nasıl saklandığını ve sorgulandığını otomatik olarak optimize eder.


Eşzamanlılık ve erişilebilirlik

Geleneksel bir veri ambarı ve çok sayıda kullanıcı veya kullanım senaryosu ile, kaynaklar için çok fazla sorgu gerektiğinde aynı anda kullanım sorunları (gecikmeler veya arızalar gibi) yaşayabilirsiniz.


Snowflake, benzersiz çok kümeli mimarisiyle aynı anda kullanım sorunlarını giderir: Bir sanal ambardan gelen sorgular, diğerinden gelen sorguları hiçbir zaman etkilemez ve her bir sanal ambar ölçeklenebilir veya küçültülebilir. Veri analistleri, diğer yükleme ve işleme görevlerinin tamamlanmasını beklemeden ihtiyaç duydukları bilgilere ihtiyaç duydukları anda ulaşabilirler.


Sorunsuz veri paylaşımı

Snowflake'in mimarisi, şirketlerin Snowflake müşterisi olsun ya da olmasın herhangi bir veri tüketicisiyle sorunsuz bir şekilde veri paylaşmasına olanak tanır. Bunu, doğrudan kullanıcı arayüzünden oluşturulabilen okuyucu hesapları aracılığıyla yapabilirler. Bu işlev, sağlayıcının bir tüketici için bir Snowflake hesabı oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanır.


Kullanılabilirlik ve güvenlik

Snowflake, çalıştığı platformun AWS veya Azure gibi kullanılabilirlik bölgelerine dağıtılır. Müşteriler üzerinde minimum etki ile sürekli çalışacak ve bileşen ve ağ arızalarını tolere edecek şekilde tasarlanmıştır. SOC 2 Tip II sertifikalıdır ve HIPAA müşterileri için PHI verileri için destek ve tüm ağ iletişimlerinde şifreleme gibi ek güvenlik seviyeleri mevcuttur.Snowflake ile veri yönetimini kolaylaştırın!

İster iş ister teknoloji uzmanı olun, verilerinizi kolayca yüklemek, entegre etmek, analiz etmek ve güvenli bir şekilde paylaşmak istiyorsanız Snowflake tam da size göre! Veriler hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Snowflake sizin için veri yönetimini kolaylaştırır ve ihtiyaçlarınıza göre ölçeklenebilir.


Bir Snowflake Ortağı olarak Omni Factors, Snowflake'i kurmanızı kolaylaştırır. Yeni kullanıcılar, Google Analytics ve Google Ads, Shopify, Salesforce ve Stripe gibi popüler platformlar da dahil olmak üzere 90'dan fazla veri kaynağından sınırsız miktarda veriyi taşıyabileceğiniz 14 günlük ücretsiz deneme süresine sahip olur.


Snowflake'i bugün deneyin!

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör