Veri odaklı pazarlama nedir?

Güncelleme tarihi: 8 Ara 2021

Uzun yıllardır, işletmeler müşteri verilerini takip ediyor ve inceliyor.


Uzun zaman önce, bu veriler "dosya dolabı" adı verilen klasörler içinde tutuldu. Genellikle her yıl birden fazla kişi tarafından gelişigüzel organize edilen bu dosyalar genellikle eksikti ve eskimiş kütüphane kokusu veriyordu.


Geleceğe Hoş geldiniz.


Modern teknoloji sayesinde, artık bir düğmeye basarak pazarlama planlamasına yardımcı olacak verileri derleyebiliyoruz. Bu teknolojik uyanış, veri odaklı pazarlamanın yükselişine yol açtı.


Bu yazıda, veri odaklı pazarlamanın tam olarak ne olduğunu ve işinizi doğru, eyleme dönüştürülebilir verilerle nasıl büyütebileceğinizi öğreneceksiniz.Veri odaklı pazarlama nedir?


Veri odaklı pazarlama, pazarlama taktiklerinizi dikte etmek için toplanan verileri kullanan bir ticari pazarlama biçimidir.


Veri odalı pazarlamanın en büyük yararı, hiçbir konuda tahmine dayalı çalışmanın olmamasıdır. Bunun yerine, her şey kesin ve net sayılarla desteklenir.


Bu nedenle pazarlamacıların yüzde 67'si, veri odaklı pazarlamanın temel faydalarının hız ve doğruluk olduğunu söylemektedir.


Veri odaklı pazarlama sayesinde, müşterilerle bireysel düzeyde, genellikle kişiselleştirilmiş bir şekilde, hedefleme fırsatına sahip olursunuz. Veri pazarlama kampanyaları yürütürken de, otomatik pazarlama görevleri oluşturabilirsiniz.


Örneğin, alıcı kişileri tanımlamak için toplanan verileri kullanırsanız, oluşturduğunuz herhangi bir grubun bir üyesi bilgi istediğinde, uygun mesajın hemen gönderilmesini sağlayabilirsiniz.


Bu verilere erişiminiz olduğu sürece, herkese aynı bilgileri göndermek yerine kişiye göre kişiselleştirebilir, istek ve ihtiyaçlarına göre düzenleyebilirsiniz.Neden veri odaklı pazarlama kullanmalısınız?


Veri odaklı pazarlama, modern iş dünyasında oldukça popülerdir çünkü günümüz pazarlamacılarının hayatını kolaylaştırır ve daha iyi sonuçlar üretir.


Veri odaklı bir stratejiye sahip olmanın en büyük yararı, bir daha asla bir "his" veya önseziye dayalı bir iş kararı vermek zorunda kalmayacağınızdır.


Örneğin, tahmin etmek yerine, geçmiş müşterilerden toplanan verilere dayanarak ideal müşteri kişiliklerinizi belirleyebilirsiniz.


En yüksek MYBD'ye (müşteri yaşam boyu değeri) sahip müşterileri nerede oluşturduğunuzu ve kim olduklarını görebilirsiniz. Örneğin, yazılımınızın, sunucu mesaj bloklarında orta düzey yönetim Pazarlama Yöneticileri, web seminerlerinden oluşturulan potansiyel müşteriler, ile en iyi performansı gösterdiğini kanıtlayabilirsiniz.


Bunu bilmek, web seminerlerini ikiye katlayabileceğiniz ve Pazarlama Yöneticilerini alt düzey çalışandan ziyade, üst düzey potansiyel müşteriler olarak değerlendirebileceğiniz anlamına gelir. Bu, bölümlendirme ve kişiselleştirmenin yanı sıra iyileştirilmiş bir pazarlama yatırım getirisi sağlar.


Bu, verilerin pazarlamadaki varsayımları nasıl ortadan kaldırabileceğinin ve işletmenizin büyüme için en iyi fırsatları belirlemesine nasıl yardımcı olabileceğinin yalnızca bir örneğidir.


İşletmeniz hangi verileri toplamalı?


Müşterilerinizden, web sitenizden ve reklam ve pazarlama kampanyalarınızdan toplayabileceğiniz çok sayıda bilgi vardır.


Öncelik vermeniz gereken en değerli verileri inceleyelim:


1. Kullanıcı verileri


Onlarla etkileşim kurduğunuzda doğrudan kullanıcılarınızdan toplayabileceğiniz çok sayıda veri vardır.


İlk temas noktasından itibaren şunları elde edebilirsiniz:


  • IP adresi, bir ziyaretçinin nereden geldiğini (coğrafi olarak) size bildirir

  • Ziyaret edilen ilk sayfa, ilgi alanlarını belirlemenize yardımcı olabilir

  • Ana sayfanızı, fiyatlandırma sayfanızı, hakkımızda sayfanızı veya bize ulaşın sayfanızı ziyaret etsinler, bunların tümü alıcının amaçlarını belirlemenize yardımcı olur


Bu ziyaretçiler web sitenizle etkileşime girmeye devam ettikçe (yerinde bir