Veri Siloları Nedir ve İşinizi Nasıl Etkiler

Güncelleme tarihi: 8 Ara 2021

Mükemmel müşteri verileri olmadan mükemmel müşteri hizmeti sağlamak imkansızdır. Özellikle günümüzün veri odaklı dünyasında, şirketlerin bilinçli kararlar vermek ve işlerini geliştirmek için müşteri verilerinden yararlanmaları gerekiyor. Yine de bazı kuruluşlar eski veya yetersiz bilgilerle konusunda sorun yaşıyor. Diğer markalarsa bol miktarda veri yakalıyor ancak birbirine bağlayamadığı için bundan yararlanamıyor. Her iki durum da veri silolarının oluşmasına neden olabilir.


Veri siloları verimsizliğe neden olur ve müşteri hizmetleri etkileşimlerini karmaşık hale getirerek stresli destek temsilcilerine ve mutsuz müşterilere yol açar. Bu nedenle işletmelerin veri silolarının nasıl oluştuğunu ve bunların nasıl ortadan kaldırılacağını anlamaları önemlidir.


Veri siloları nedir?

Silonun kelime anlamı, ürünlerin korunduğu, saklandığı veya depolandığı yerdir. Veri silosu, yalnızca bir kuruluş içindeki belirli gruplar tarafından erişilebilen bir bilgi kümesidir. Bilginin "silolanmış" olduğunu söylemek, herkes tarafından erişilemeyecek bir yere konduğunu söylemenin başka bir yoludur.


Bir müşteri veya işletmeyle ilgili bilgilere sahip olduğunuzda ve çeşitli yerlerde depolandığında bir veri silosu oluşur. Veriler parçalara bölünür ve çalışanlara erişim görevlerine göre verilir. Bu durum, verilerin birçok ekip için erişilebilir olmadığı anlamına gelir. Örneğin pazarlama ekibindeki bir çalışan müşterinin sadece temel bilgilerine erişime sahipken, yönetici müşterinin satın alma geçmişi gibi bilgilerine de erişime sahiptir. Müşteri hizmetleri bağlamında veri siloları, destek temsilcilerinin bir müşteriyle etkileşim kurarken ihtiyaç duydukları tüm bilgiye sahip olmadığı anlamına gelir. Bilgi eksikliği, temsilcilerin kusursuz bir deneyim sağlamasını engeller.


Veri silolarına ne sebep olur?

Ne yazık ki, veri siloları kolayca oluşabilir. Birçok kuruluş, özellikle de büyük olanlar, doğal olarak silolara sahip olma eğilimindedir. Fakat bu veri ayrılığı neden oluyor?


Zendesk'in kıdemli teknik ürün pazarlama müdürü Neal Mhaskar'a göre, bilgi silolarına yol açan iki faktör var ve bunlar genellikle iç içe bulunuyor.

  • Teknoloji: Kuruluşlar genellikle, birbirleriyle tam olarak entegre olmayan birden fazla iş aracına güveniyor. Protokollerde veya işlevsellikte farklılıklar olabilir, bu da bir sistemin diğer sistemlerle bağlantı kuramamasına neden olabilir.

  • Şirket yapısı: Aynı zamanda, genellikle sorunu daha da kötüleştiren bir dizi kurumsal sorun vardır. Bir kuruluştaki departmanlar birbirinde ayrı çalışıyor veya verileri paylaşmıyor olabilir. Örneğin, bir satış ekibi, destek ekibiyle işbirliği yapmıyorsa, satış temsilcileri, potansiyel yukarı satış fırsatlarını belirlemek veya bir hesabın açık bir sorunu olup olmadığını belirlemek için müşteri hizmetleri etkileşimlerine bakamaz.


Veri siloları işinizi nasıl etkiler?

Açıkçası, veri siloları ideal değildir. Ancak işbirliğini ve şeffaflığı azaltmak gibi belirsiz kavramların ötesinde, veri silolarının kuruluşları kötü etkilediği üç ana yol vardır.


1. Temsilci üretkenliğinde azalma

Zendesk'te kıdemli ürün ve platform yöneticisi olan Jessica Mills, "Özellikle müşteri desteği kapsamındaki veri siloları, temsilcilerinizi doğru bilgileri bulmaya çalışmak için çok zaman harcamaya zorlar" diyor. "Bazen bir sorunu gidermek için 4 ila 20 sistem arasında gidip gelmeleri gerekiyor."


Destek ekibiniz, ihtiyaç duydukları bilgileri kolayca ulaşabilselerdi, zamandan ve emekten tasarruf edebilirdi. Temsilciler şirket genelinde kolayca işbirliği yapabildikleri ve bilgi paylaşabildikleri zaman üretkenlik de artar.


2. Artan maliyetler ve verimsizlik

Azalan üretkenlik, elde ettiğiniz gelir üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir.


Mhaskar, "Verimsizlikler oldukça çarpıcı bir şekilde artıyor" diye uyarıyor. "100 tane temsilcisi olan bir şirket için, her bir temsilcinin yıl boyunca sadece %5 daha fazla zaman harcaması bile oldukça büyük bir etki yaratıyor."


Veri siloları, bir temsilcinin ele alma süresini kolayca %10 veya 20 oranında artırabilir. Sistemlerinizi bağlamamak kayba da sebep olabilir. Harika sistemlere sahip olsanız bile temsilcileriniz için kullanımı rahat değilse, sadece zarara sebep olacaktır.


Çok fazla sisteme sahipseniz, temsilcilerinizin hepsine erişmesi ve bunlar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Yeni bir temsilci tuttuğunuzu hayal edin, tüm sistemleri nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri biraz zaman alacaktır. Ancak, kullandığınız araçlarla entegre olan bir sisteme sahip olduğunda, temsilcilerinizin sistemler arasında gidip gelmekle zaman kaybetmesi gerekmez ve yeni işe alınanların yalnızca bir sistemi kullanmayı öğrenmesi gerekir.


3. Kötü müşteri deneyimi

Veri siloları, işletmenize zaman ve paraya mal olmasının yanı sıra, nihayetinde müşterinin taşıyacağı bir yük de oluşturur.


Mills, azalan temsilci üretkenliği ve doğru bilgiye erişim eksikliği, müşteri memnuniyetini de etkilediğini belirtiyor. Müşteriler şirketinizle iletişime geçerken, temsilcilerin belli bir miktarda bilgi sahibi olmasını beklerler. Eğer bir müşteri her etkileşimde aynı bilgileri paylaşmak veya basit sorulara cevap almak için uzun süre beklemek zorunda kalırsa, şirketinizi tercih etmekten vazgeçecektir.


Uzun bekleme süreleri, sonsuz transferler ve aynı bilgileri tekrar etmek, kötü müşteri hizmetleri etkileşimlerinin en başta gelen unsurlarıdır ve bunlara sebep olan genellikle veri silolarıdır. Ancak işletmeler veri silolarını ortadan kaldırdığında, temsilciler bir müşterinin sorununu hızla çözmek için ihtiyaç duydukları verilere erişebilir.Veri silolarını ortadan kaldırmanın 4 yolu