WhatsApp Yapılandırılmış Mesaj Şablonları işletmenize nasıl yardımcı olabilir?

Günümüzde pazarlamadaki en büyük trendlerden biri konuşarak ticarettir. Anında iletişim, müşterilere çok fazla değer sağlar. Ancak bunun olumsuz tarafları da var. Müşterilere spam gönderilirse, rahatsız olabilirler. Ya da bazen yanlış şeyi söylemek çok büyük bir hata olabilir ve müşteriyi kaybedebilirsiniz.


Bunun için etkili bir çözüm var. Yukarıda bahsedilen sorunları engelleyen WhatsApp Business'ın sunduğu bir benzersiz özelliği kullanabilirsiniz. WhatsApp yapılandırılmış şablonları tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

WhatsApp Yapılandırılmış Mesaj Şablonları nedir?


Bunlar, WhatsApp business içerisinde bulunan ve müşterinizle paylaşabileceğiniz şablonlardır. Mesajlarınız farklı iş ve pazarlama fonksiyonları ile ile ilgili olabilir. Müşterinizin alışveriş sepeti terk edildiğinde veya müşterinize siparişleri hakkında güncelleme vermek istediğinizde bildirim gönderebilirsiniz. WhatsApp Business API kullanımıyla, müşterilerinizle bilgi paylaşmak isterken onları rahatsız edecek spam yapma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.


Kendi WhatsApp mesaj şablonunuzu oluşturabilmek için, WhatsApp Business API için kendi WhatsApp işletme hesabınız ve mesajı WhatsApp Business API'ye uygulayacak bir geliştiriciniz olması gerekir.


Bu uygulamanın en benzersiz ve pratik yönü, müşterinizle size gönderdikleri son mesajdan itibaren iletişim kurmak için yalnızca 24 saatinizin olmasıdır. Bu özellik, spam gönderme olasılığını önemli ölçüde önler.


WhatsApp Business API Mesaj Şablonlarının Faydaları


Mesaj şablonlarının tüm avantajları şunlardır:

  • Can sıkıcı bilgi gönderme şansı azaltılır.

  • Her müşteriye kişiselleştirilmiş mesaj oluşturulur.

  • Her mesajda dinamik olma imkanı tanır.

  • Müşterilere hızlı servis ve yardım sağlamak için 24 saatlik zaman aralığına sahiptir.

Bu özelliğin tek dezavantajı, WhatsApp Business API tarafından onaylanmadıkça yeni bir şablon ekleyememenizdir.


WhatsApp iş mesajı şablonunun uygulamayı vurguladığı bazı kurallar vardır.

  • Promosyon mesajları göndermeniz yasaktır. Bu özellik, müşterinize yalnızca bildirim, güncelleme veya yanıt göndermek için kullanılabilir. Promosyon için herhangi bir kupon, hediye, veya indirim gönderemezsiniz.

  • Bu hizmeti kullanarak müşterinizle yanlış bilgi paylaşamazsınız, aksi takdirde yasaklanırsınız. Buna yanlış formatlar, dil bilgisi hataları, URL kısaltıcılar ve parametreler de dahildir.

  • Ayrıca tehdit edici içerik veya taciz edici içerik göndermek de yasaktır.


Whatsapp Business API'da Müşteri Kaydı Özelliği


Şablonlarınız ancak müşteriniz size bir konuda belirli bir yanıt beklediğini söylemesinden sonra gönderilecektir. Bunu yapabilmek için, müşterinizden "kaydolma" izinlerine ihtiyacınız vardır. Katılım mesajı ayrıca marka adınızı ve logonuzu da içermelidir. Müşteriniz bir sözleşmeyi imzalayarak sizden mesaj ve bildirim almayı kabul etmelidir.


Bu özellik aracılığıyla ne tür mesajlar gönderebilirsiniz?


Daha önce belirtildiği gibi, hesap, ödeme, finans, rezervasyon, gönderi, randevu, lojistik, sorun güncellemelerini ve uyarılarını paylaşabilirsiniz.


Bir şablon göndermek için, bölüm kategorisini seçmeniz gerekecektir. Bölümün başlığı veya adı da temel içerikle birlikte belirtilmelidir.


İşte Whatsapp tarafından sağlanan bu benzersiz özelliğe hızlı bir bakış. Eğer ilginizi çektiyse, bir deneyin deriz!

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör