Slack ve Microsoft Teams: En iyi sohbet uygulaması hangisi?

Güncelleme tarihi: 18 Eki 2021

Slack ve Microsoft Teams, sohbet, paylaşılan çalışma alanları, otomatik bildirimler ve çeşitli iletişim biçimleri sunan web tabanlı işbirliği yazılım araçlarıdır. Mobil kullanım için, her ikisi de işbirliği uygulamaları kullanır.


Ama sizin ve ihtiyaçlarınız için hangisi doğru? işte önemli olan soru bu.


Bu yazıda, sizin ve ekibiniz için hangi seçeneğin en iyi çözüm olduğunu kolayca anlayabilmeniz için Slack ve Microsoft Teams avantajlarını ve aralarındaki farkları inceleyeceğiz.Slack ve Microsoft Teams arasındaki fark nedir?

Microsoft Teams ve Slack arasında bazı belirgin farklılıklar vardır. Öncelikle, aşağıda görebileceğiniz gibi, ara yüzleri biraz farklı görünüyor.


Slack genel olarak daha küçük ve bağımsız ekipler tarafından kullanılıyor. Daha fazla platform esnekliğinin yanı sıra, çok az eğitimle veya hiç eğitim gerektirmeden kullanımı hızlı hale getiren kolay bir kurulum sürecine sahiptir. Bazı kullanıcılar kurulumun sadece 7 dakika sürdüğünü bile bildirdi.


Bununla birlikte Microsoft Teams, genellikle Office 365 paketini kullanan karmaşık departman yapılarına sahip daha büyük şirketler tarafından kullanılır, çünkü Teams bu yazılım paketinin bir parçasıdır. Daha gelişmiş görüntülü toplantı araçları sunar (bu uzaktan çalışanları olan ekipler için iyi bir seçenektir), ancak biraz eğitimle birlikte daha gelişmiş bir kurulum gerektirir. Bazı kullanıcılar, kurulumun yaklaşık bir saat sürdüğünü bildirdi.


Zaman açısından bakıldığında, 2013'te piyasaya sürülen Slack daha uzun süredir var. Teams ise 2016'da kullanıma sunuldu, ancak günlük aktif kullanıcı sayısında Slack'i geçti.


Slack ve Microsoft Teams arasındaki benzerlikler nelerdir?

Bu iki sohbet uygulamasının farklılıkları olduğu kadar benzerlikleri de var.


Her ikisi de sohbet ara yüzünde düz metin, etiketleme, çıkartma ve GIF'leri destekler ve her ikisi de görevleri otomatikleştirebilen ve eğitim ve yeni üyelerin katılımı kolaylaştıran yerleşik botlar sunar. Her iki araç da daha iyi sohbet takibi için dizin odaklı (thread based) mesajlaşma özelliğine sahiptir ve her ikisi de ekran paylaşma özellikleri sunar.


Hassas veri sızıntısı riski açısından - çalışanların bu uygulamalar hakkında sevdiği özellikler, güvenlik ve uyum ekipleri açısından büyük bir baş ağrısı olabilir. Her iki uygulama da bu konuda herhangi bir avantaja sahip değil.


Slack, hassas verilerin erişimini veya paylaşımını tanımlamak ve kontrol etmek için yerleşik veri sızıntısı önleme yetenekleri sunmuyor. Microsoft Office 365 bazı temel veri sızıntısı önleme yetenekleri sunsa da, bunun Teams'e dahil edilip edilmediği bilinmiyor.


Ara yüzleri görünüş olarak farklı olsa da, birçok özelliği paylaşıyorlar ve kullanım kolaylığını hedefleyen aynı temel kurulumu sahipler.


Slack: benzersiz özellikler

Peki, Slack’in benzersiz özellikleri nelerdir?

  • Özelleştirme: Slack, kullanım deneyiminizi geliştirmek için çeşitli tema ve renk seçenekleriyle ara yüz görünümünü özelleştirmenize olanak tanır.

  • Yüzlerce entegrasyon: Slack, 800'den fazla farklı uygulama entegrasyonuyla bağlantılıdır (ancak bu, ücretsiz kullanıcılar için 10 ile sınırlıdır.)

  • Bire bir görüntülü arama: Bu özellik ücretsiz olarak sunulur ve ücretli kullanıcılar için arama başına 15'e kadar katılımcı içerebilir.

  • Çok yönlülük: Teams, Microsoft işletim sistemine özgü olsa da, Slack daha çok yönlüdür ve hatta Linux işletim sistemiyle uyumludur.

  • Basitlik: Slack'in kullanımı kolaydır ve yeni kullanıcılar için çok az eğitim gerektirir.


Microsoft Teams: benzersiz özellikler

Microsoft Teams'in kendi benzersiz özellikleri de vardır.

  • Gelişmiş botlar: Teams'deki yerleşik botlar, kullanıcıların departman ve kişisel verilerini aramasını ve doğru kişiyle hızlı bir şekilde bağlantı kurmasını kolaylaştırmak için yapay zekadan yararlanır.

  • Microsoft Office 365 ile Microsoft Teams entegrasyonu: Bu araç Microsoft'a ait olduğundan, otomatik olarak Office 365 paketine dahildir. Yani bu paketteki diğer tüm araçlarla da entegre olur. Bu, e-posta entegrasyonuna da gerek olmadığı anlamına gelir.

  • Büyük ölçekli görüntülü / sesli iletişim: Teams, bir seferde 250 kişiye kadar sesli ve görüntülü konferans araçlarının yanı sıra gerçek zamanlı olarak katılamayanlar, ek not almak isteyenler veya tekrar izlemek isteyenler için bir kayıt özelliği de içerir.